1. zordur. türkiye'de insan olmanın getirdiği zorluklar yetmezmiş gibi cins cins sorunlarla uğraşmaktır belki de uğraşamamak. ((?))
  2. eşcinsellik sorun değildir. esas sorun i-b-n-e-liktir. eşcinsellik en nihayetinde şu veya bu sebepten kaynaklanan bir tercihten ibarettir. ancak i-b-n-e-lik karakterle alâkalıdır. i-b-n-e-lik bana göre eşcinselliğin yüzsüzce hayâsızca yapılmasıdır.
  3. insanlar tarafından yanlış bilindiği için zordur. biri hastalık der mesela, biri de tercih der. ülkeyle ilgili de değildir, zihniyetle ilgilidir. ha bizim ülkenin çoğu cahil ve araştırmaya, öğrenmeye, işine geleni öğrenmeye o kadar meyillidir ki... neyse.
  4. bir kere hastalık değildir bunda hemfikir olalım. sonra bu durum, kişinin kendisinden başka kimseyi ilgilendirmez. anlamsız yorumlarla kınamak veya eleştirmek yerine saygı duyulmalı.

    insan, cinsel kimliğini kendi belirleyebilir bu gayet olağan bir durumdur. azıcık araştıranlar eşcinselliğin insanlık tarihinde hep var olduğunu görecektir. kaldı ki hayvanlar aleminde de bu durum gözlemlenmiş ve var olduğu bilinir hale getirilmiştir. ayrıca zamanında osmanlı'da ecdadımız soğuk kış gecelerinde kadın yerine hareminde bulunan erkekleri yatağına almıştır. bir fesatalık arayacak olan çomarlar hayran oldukları ecdadın yaptıklarını göz önüne alsın derim.

    kısaca 'onun bedeni onun kararı' saygı duyalım.
  5. afedersiniz bir eşcinsel olarak, eşcinsellik nasıl "yüzsüzce ve hayasızca" yapılıyor gerçekten merak ediyorum. bir kere hangi sebeple yüzsüzlük oluyor sanki yapılan ya da hissedilen yanlış bir şeymiş gibi. bir de şu veya bu sebepten ötürü tercih edilirmiş. ne tarafa güleceğimi bilemedim. bence sizlerin bu tavırla söyledikleri asıl yüzsüzlükten başka bir şey değil. sanırsam kastedilen bunu ulu orta ve alenen yaşayan "ibneler" eh, heteroseksist bakış açınızla ancak bu kadar görebilirsiniz. biraz insan gözüyle bakın. ya da hiç bakmayın.