1. zordur. türkiye'de insan olmanın getirdiği zorluklar yetmezmiş gibi cins cins sorunlarla uğraşmaktır belki de uğraşamamak. ((?))
 2. eşcinsellik sorun değildir. esas sorun i-b-n-e-liktir. eşcinsellik en nihayetinde şu veya bu sebepten kaynaklanan bir tercihten ibarettir. ancak i-b-n-e-lik karakterle alâkalıdır. i-b-n-e-lik bana göre eşcinselliğin yüzsüzce hayâsızca yapılmasıdır.
 3. insanlar tarafından yanlış bilindiği için zordur. biri hastalık der mesela, biri de tercih der. ülkeyle ilgili de değildir, zihniyetle ilgilidir. ha bizim ülkenin çoğu cahil ve araştırmaya, öğrenmeye, işine geleni öğrenmeye o kadar meyillidir ki... neyse.
 4. bir kere hastalık değildir bunda hemfikir olalım. sonra bu durum, kişinin kendisinden başka kimseyi ilgilendirmez. anlamsız yorumlarla kınamak veya eleştirmek yerine saygı duyulmalı.

  insan, cinsel kimliğini kendi belirleyebilir bu gayet olağan bir durumdur. azıcık araştıranlar eşcinselliğin insanlık tarihinde hep var olduğunu görecektir. kaldı ki hayvanlar aleminde de bu durum gözlemlenmiş ve var olduğu bilinir hale getirilmiştir. ayrıca zamanında osmanlı'da ecdadımız soğuk kış gecelerinde kadın yerine hareminde bulunan erkekleri yatağına almıştır. bir fesatalık arayacak olan çomarlar hayran oldukları ecdadın yaptıklarını göz önüne alsın derim.

  kısaca 'onun bedeni onun kararı' saygı duyalım.
 5. afedersiniz bir eşcinsel olarak, eşcinsellik nasıl "yüzsüzce ve hayasızca" yapılıyor gerçekten merak ediyorum. bir kere hangi sebeple yüzsüzlük oluyor sanki yapılan ya da hissedilen yanlış bir şeymiş gibi. bir de şu veya bu sebepten ötürü tercih edilirmiş. ne tarafa güleceğimi bilemedim. bence sizlerin bu tavırla söyledikleri asıl yüzsüzlükten başka bir şey değil. sanırsam kastedilen bunu ulu orta ve alenen yaşayan "ibneler" eh, heteroseksist bakış açınızla ancak bu kadar görebilirsiniz. biraz insan gözüyle bakın. ya da hiç bakmayın.
 6. insan olmakla aynı şey.
 7. hastalık mıdır tercih midir vs. gibi "eşcinselliğe giriş 101" dersinin tartışmalarını geçiyorum.

  toplumumuzdaki eşcinselliğe çarpık bakış açısının yanlış tanımlardan kaynaklandığını düşünüyorum. ne diyordu wittgenstein? tanımlar üzerinde anlaşabilseydik hiçbir sorun yaşamazdık (ya da bunun gibi bir şeydi mealen böyle yani)

  toplumumuz eşcinselliğin ne olduğunu bilmiyor çünkü üç temel tanımdan habersiz. bu tanımların farklarını çözmüş olsak kafamız rahatlar. nedir o üç tanım?:

  1) biyolojik cinsiyet: kişinin doğuştan edindiği ve sahip olduğu cinsel organa göre tanımlanır. yani penisle doğduysan biyolojik olarak erkeksin, vajinan varsa biyolojik olarak kadınsın.

  2) cinsel kimlik: kişinin biyolojik cinsiyetinden, yani penisinden veya vajinasından bağımsız olarak kendini kadın veya erkek cinsine ait hissetmesidir. yani vajinayla doğan biri kendini erkek olarak tanımlaması, erkek gibi hissetmesidir. cinsel kimliğin tek ölçütü kişinin beyanıdır.

  3) cinsel yönelim: yukarıdaki iki tanımdan bağımsız olarak (ki burası çok önemli), kişinin cinsel olarak arzuladığı cinstir( ya da cinslerdir)

  şimdi bir örnek verelim: bir insan düşünelim, penisle doğmuş, (biyolojik cinsiyet), feminen, kadınsı tavırları vardır ve kendini kadın olarak tanımlar, (cinsel kimlik) ve erkeklerden hoşlanır. (cinsel yönelim) bu örnek eşcinsel dendiğinde toplumumuzda kafalarda patlayan ilk görüntüdür.

  şimdi bir de şöyle örnek verelim: penisle doğan biri (biyolojik cinsiyet) erkek tavırları sergiliyor, kendini erkek olarak tanımlıyor, adam gibi adam!! (cinsel kimlik) gelgelelim ki erkeklerden hoşlanıyor (cinsel yönelim)

  "haydaaa nassı yani aabi?" işte bu ikinci örneği duyan adam bu tanım farklarından haberi yoksa böyle diyor

  erkek eşcinsellerin duymaktan bıktığı bazı sorular ve cevapları:

  -neden kadınsı değilsin? -ben biyolojik olarak da mental olarak da erkeğim, kendimi kadın gibi görmüyor ve hissetmiyorum, kadınlıkla bir ilgim yok.

  -ameliyat olmayı düşünüyor musun? -hayır gerizekalı. ben erkeğim, erkek olmaktan mutluyum ve erkekleri arzuluyorum. bunun cinsiyet değiştirmekle bir ilgisi yok.

  -küçükken bir şey mi yaşadın? -hayır sağlıklı ve mutlu bir çocukluk geçirdim, taciz veya tecavüze uğramadım.

  -kadınlarla hiç yatmadıysan nasıl emin olabilirsin -kadınları hiç arzulamadığım için yatmadım

  bu tanımlar oturursa sorunları daha kolay çözeriz ama daha kırk fırın ekmek yememiz lazım toplum olarak.
 8. hormon dengesizliğinden veya yetersizliğinden kaynaklanan hastalık.
  duygular ve eğilimler vücudumuzun salgıladığı salgılarla doğrudan alakalıdır.
  örneğin çikolata yemek vücuda serotonin salgılatttığı için,
  depresyondaki insanlara psikologlar tarafından çikolata önerilir.
  eşcinselliğin tedavisi de bu şekilde yapılmaktadır. mesela erkeklik hormonu yetersiz olan bir birey kendini kadın gibi hissedip,
  hemcinslerine ilgi duyabilir.
  aynı şekilde adaçayını çok tüketen erkek bireylerde östrojen hormonu salgılanmaya başlar ve yönelimlerinde farklılıklar olabilir.
  hormon dengesizlikleri gıdalardan ziyade, doğuştan gelen bir hastalık nedeniyle de ortaya çıkabilir.
  bu hastalığa sahip olan insanlar yönelimlerini doğal sanıp, bu anomaliyi benimseyebilirler.
  özellikle günümüzde bu hastalığa sahip insanlar, lgbt adı altında hastalıklarını reddediyor ve normal olan insanları homofobik olmakla suçluyorlar.
  kimisi bunu doğal sanıp tedaviyi reddederken, kimisi ise sapkınlıklarını legalleştirmek adına bu gibi oluşumları destekliyor.
  oysa çeşitli hormon tedavileriyle bu hastalık tamamen tedavi edilebiliyor.
  yani özetleyecek olursak; birkaç sapkın insan, bu hastalığı reddedip bunun normal olduğunu ileri sürüyor.
  sapkınlılıklarını legalleştirmek adına, ezildiklerini ve toplumdan dışlandıklarını söyleyerek duygu sömürüsü yapıyorlar üstelik.
  fakat bilmiyorlar ki eşcinsellik doğal olsaydı, insan anotomisi eşcinsel ilişkilerden üremeye imkan verirdi.
  demek istediğim şu; eşcinsel olduğunu iddia ederek sizlere kendini normal kabul ettirmeye çalışanlara acımayın. çünkü normal değiller. hem hormonel, hemde psikolojik sorunları olan insanlar. nasıl ki bir şizofren veya verem olan bir insan normal değilse, eşcinsel olan insanlarda normal değildir.