• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
Yazar tezer özlü
eski bahçe eski sevgi - tezer özlü
yazarın yaşam, ölüm ve cinsellik ekseninde yaşamın anlamını arayan ve yazdığı her türlü metinde bu arayışını hissettiren farklı dili, metinlerin varlığından bağımsız olarak okuyucuyu sarmalıyor. yazarın bilincinin ve bilinçaltının zaman zaman birbirine karıştığı ve an’ların hiç de sıradan olmayan bir anlatısının ortaya çıktığı anlatılar bunlar. kitabın adında geçen “eski” kelimesi ile kastedilen yazarın çocukluğu veya yazarın çocukluğundan bilinçaltında kalanlar belki de…
 1. yapı kredi yayınları tarafından yayımlanan kitapta yirmi üç öykü yer alıyor. öykülerden altı tanesi almanca olarak yazılmış, yazarın ölümünden sonra kardeşi sezer duru tarafından türkçe’ye çevrilmiştir.

  tezer özlü’nün ilk kitabı eski bahçe, yazarın 1963 yılından sonra dergilerde yayımlanan öykülerinden oluşturularak 1978 yılında yayımlanmış. 1986 yılında yazarın ölümünün ardından ise bu ilk kitap daha sonra yazdığı öykülerle birlikte eski bahçe – eski sevgi (1987) adıyla yeniden basıldı.
 2. tezer özlü için her şey ölümle ilgilidir ve dolayısıyla da yaşamla sanırım, hep gitmek ister bir yere, bir şeye. yirmi ile otuz yaş arasını çılgınlık dönemim diye anlatıp kırk üç yaşında da gitmiştir, giderken kendini bırakmıştır ama: bıraktım, bıraktım. hepsini, kendi ve benim dünyamı anlamaları için bıraktım. ama hiç biri kendini anlayamadı. bana da ölümsüzlüklerin sonsuz acıları kaldı. ya da sonsuz "bağımsızlıkları''. (kalanlar, 1995)

  [...] bırak beni artık. bu camdan çırılçıplak aşağıya atlayacağım. sana karşı değil bu. çocukluğuma karşı. bu kente, bu eve... bu değişmeyen her şeye, bu ölmeyen herkese karşı. yaşlı halimle ne değin mutlu olacağım, genç bedenim ölü olarak bu sokakta yatarsa.'' (eski bahçe, 1987)
 3. "bir araya getirdiğim harfler beni anlatmaktan uzak" (amerikalı komşum willy)