• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar simon baker
eski roma - simon baker
bu, eski roma'nın öyküsü. bir cinayetin, cumhuriyetin katledilişinin öyküsü. büyük pompey'in, jül sezar'ın, augustus'un cumhuriyetin kuruluş ilkelerine ihanet etmelerinin, müttefiklerini sırtlarından vurmalarının, savaşlarını yalan kampanyalarıyla yürütmelerinin, halkı yanlarına çekmek için en büyük yalanları söylemelerinin ve cumhuriyet savunucusuyum deyip imparatorluk tacını başlarına geçirmelerinin öyküsü...

bbc'nin eski yunan ve roma ile ilgili ünlü belgesellerini hazırlayan simon baker, çok zengin bir imgeleme sahip dinamik ve heyecan verici üslubuyla karşımıza eski roma dünyasını resmeden etkileyici bir mozaik yerleştiriyor.

bu mozaikteki figürler, eski idealleri yeniden yaratmaya çalışan cumhuriyet sevdalıları; bir imparatorluğu yıkıma sürükleyen haz ve eğlence düşkünü zorba imparatorlar; yağmaladıkları kentin yanışını ağlayarak izleyen generaller; ve sonları hazin galyalılar ile kartacalılar...
 1. kitabı daha önce hiç elime alıp incelemeden sadece online satış yapan bir site üzerinden görerek aldım. buna en önemli etken de yazarının bbc´nin belgesellerini hazırlayan kişi olmasıydı. kitap gelene kadar hep bir şüphe vardı: "acaba aradığım şey bu mu?" diye. ancak, o kadar akıcı bir anlatımı var ki sanki tarih kitabı okumuyor film izliyor yada polisiye roman okuyorsunuz. muhteşem bir anlatım örneği.
  xama
 2. roma şehrinin kurulmasından başlayıp, koskoca bir imparatorluğa ve bunun çöküşüne giden ve bunu roman tadında anlatan bir kitap. belki bir kaynak olarak kullanılabilecek düzeyde değil fakat roma tarihi hakkında hiçbirşey bilmeyenlere ve meraklılarına yardımcı olabilir.

  ekstradan bu kitabı okumadan önce antik yunan hakkında bilgi sahibi olmak, kitabı daha anlaşılır kılacaktır.