1. 1887 yılında ludwik lejzer zamenhof'un öğrenilmesi kolay ortak bir dil düşüncesiyle oluşturduğu yapay dil.
  ugo
 2. halen varlığını sürdüren esperanto grupları yıllık olarak basılan "pasporta servo" isimli kitap ile tüm dünyaya yayılmış dilkardeşleri ile ev adreslerini paylaşarak gidilen misafir ülkede kendi evlerini açarak ücretsiz konaklama imkanı verirler.
 3. hobi olarak öğrenmek istiyorum. bilen ya da böyle bir düşüncesi olan varsa yazsın. cidden :d
 4. leh doktor zamenhof tarafından 1870lerde yaratılan dünyanın en yaygın kurmaca dili, hatta türkiyede de cumhuriyet döneminde esperantoyu yaymak için çeşitli gruplar falan bulunuyordu. amaç tek dünya dili, alfabelerinde q-x-w yer almıyor. sondan eklemeli bir dil yani yapı bakımından türkçeye benziyor ama fonetik olarak italyanca-ipanyolca arası bir şeyi anımsatıyor bana. sözcükler avrupa dillerinden birini bilen için oldukça rahat görünüyor (ben fransızca bildiğimden en azından fransızcaya oldukça benzer diyebilirim). kio estas via nomo? bunun anlamına bakmaksızın adın ne? sorusuna karşılık geleceği belli.. tek dünya dili olmak konusunda doğuyu bilmem ama batının hiç zorluk çekmeyeceği aşikar.
 5. 2 gün önce öğrenmeye başladığım yapay dil. dil hakikatten çok kolay , özellikle herhangi bir avrupa dili biliyorsanız hiç ama hiç zorluk cekmezsiniz. günümüzde konuşabilen 2 milyon civarı insan olduğu söyleniyor.
  ----yasam hikayesi---
  peki bu kadar az insan bu dili konuşurken ve muhtemelen hiçbir zaman işimize yaramayacak bu dili neden öğrenmeye çalışıyoruz?
  ben küçükken böyle bir şey yapmayı düşünmüştüm , tüm dünyanın konuşacağı tek dil. hatta grammar hatlarını da oluşturmuştum , dilim için sözlük yapıyordum. ancak oluşturduğum dil çok zor olmuştu ve kelimelerin diğer dillerle çok az benzerliği vardı . demistim ki bu zor oldu ve bunu tüm dünyaya yaymam çok zahmetli ve imkansıza yakın olur. dolayısıyla projemi rafa kaldırdım ve bir daha uğraşmadım ama hep içimde tek dünya devletinin ve tek dilin hayalini yaşattım.
  ---yasam hikayesi---
  işte tam da bu sebepten bu dil bana sempatik geliyor ve zaten bu kadar kolayken ve internet gibi bir ortam ile bilen bir kişi ile iletişim kurmak bu kadar kolayken neden ogrenmeyeyim dedim ve boş olan veya gereksiz şeylere harcadığım vakti bu dili öğrenmek için harcamaya başladım.
  küçük bir google araştırmasiyla ücretsiz öğreten sitelere erismeniz mümkün ve aynı zamanda duolingo üzerinden ingilizce -> esperanto dersleri alabilirsiniz.
  rosky
 6. ortak ticaret dili oluşturmak amacıyla hazırlanmış bir yapma dildir. bizdeki girişimler de baleybelen ile oldu. amacı bazı bilgileri halktan saklamaktı.
 7. farklı ülkelerden birbirlerinin dilini bilmeyen insanların anlaşabilmelerini sağlamak amacıyla oluşturulmuş yapay bir lisandır. çağdaş yapay dillerin en başarılısıdır. uzun yıllar boyunca filologlarca sürekli güncelleştirilmiştir. adını ispanyolcadaki "umut" sözcüğünden alan esperanto, polonyalı hekim ve dilbilimci ludwik lejzer zamenhof'un uğraşlarıyla geliştirilip, ilk defa 1887'de dünyaya tanıtılmıştır.

  ludwik zamenhof, esperantonun kolay anlaşılabilirliğini ve yaygın olarak kullanılabilmesini sağlamak amacıyla, bütün avrupa dillerindeki ortak sesleri ve sözcükleri kullandı. sadece bir ya da birkaç dilde rastlanan sözcükleri ise dilin dışında bıraktı.

  esperantonun dilbilgisi kuralları olabildiğince basit ve nettir; adlar "o" harfiyle, sıfatlarsa "a" harfiyle son bulur. fonetik bir dildir ve konuşulduğu gibi yazılır.