1. bir insanın, çok değer verdiği için veyahut kendini yalnızlıktan biraz olsun kurtarmak için yaptığı eşyaya bir kişilik yüklemesidir. bende her iki durumda geçerli.

    yastığıma, elizabeth derim mesela benden başka kimse yatamaz onla. çaydanlığıma remzi derim, beraber çok dertleştiğimiz olmuştur. terliğime doğan derim ayağımı yerden kesiyor sonuçta. kafama ne eserse yazdığım defterime sokrates derim. ceketime sebastian, tuzluğuma erdal...

    ha birde klozet var tabi. ona da o gün en çok kimden nefret ediyorsam onun adını veririm. ağzına sıçıyorum onun. biliyormusunuz bunu yapmaya başladıktan sonra asla kabız olmadım. hem fizyolojik olarak hemde psikolojik olarak bayağı rahatlatıyor beni. deli miyim neyim artık?
  2. ilk arabama mavi şeytan diyorum. yenisini aldım ama satmaya kıyamadım, 11 yıldır beraberiz. talibi çok 26000'de daha. bir kız arkadaşım ülkesine dönerken okşayarak vedalaşmıştı blue devil'le. hemen hemen hayatıma giren herkes sever onu.

    haftada 1-2 kullanıyorum mavi şeytanımı. muayeneden de takılmadan geçtik geçen hafta. 2 sene kafamız rahat.
  3. çok anlamsız ve saçma bulduğum olay. zamanında ona bi isim verilmiş zaten. ben evcil hayvanlarıma bile isim vermem. kedi kedidir, köpek köpek, insan da insan.
  4. yiğit özgür'ün bu konuda çizdiği "yekteran baymedir" isimli bir karikatür var, okuyun bence. *
  5. eski bilgisayarımın markası acer idi hacer derdim,fotoğraf makinamın adı da kenan. çok yaratıcıyımdır.