etgar keret

Kimdir?

etgar keret (tel aviv, 1967) israil'de genç nesil arasında çok tanınan ve uluslararası düzeyde de fazlasıyla beğeni toplayan bir yazardır.

yazıları the new york times, le monde, the guardian, the paris review and zoetrope'ta yayımlandı. kırka yakın kısa filmde öykülerinden esinlenilmiştir ve bunlardan biri amerikan mtv ödülü'ne layık görülmüştür. wristcutters (2006), eleştirmenler tarafından övgü toplamış ve yine kısa öykülerinden esinlenilen $ 9.99, 2009'da birçok uluslararası ödüle layık görülmüştür.

etgar keret, şimdilerde ise ben-gurion üniversitesi'nde ders vermektedir. birçok kez kitap yayıncıları birliği platinyum ödülü'ne, başbakanlık ödülü'ne, sinema kültürü ödülü'ne, the jewish quarterly wingate ödülü'ne (bm, 2008) ve st. petersburg halk kütüphanesi en iyi yabancı kitap ödülü'ne layık görülen keret, aynı zamanda 2007 frank o 'connor kısa öyküler dizisi ödülü'nün de sahibidir. 2007'de keret ve shira gefen imzalı jellyfish ile cannes film festivali altın kamera ödülü'nü ve french artists and writers guild en iyi yönetmen ödülü'nü kazandı.

2010 yılında fransa'da sanat ve edebiyat şövalyesi nişanı ile onurlandırıldı. kitapları ise yurtdışında otuz beş ülkede otuz bir dile çevrildi ve yayımlandı.
  1. (bkz: tanrı olmak isteyen otobüs şoförü) ' nü yeni bitrdim. bir iki hikaye çok iyi. bazıları ise vasat, hiçbir ekstrası yok, olmasaymış da olurmuş denecek türden. yalnız hep yaratıcı, hep hüzünlü ve hep eğlenceli. bu kısmına tav oldum işte. son hikaye ki kitabın en uzun hikayesi, zaten bilek kesenler filmine ilham olmuş enfes bir hikaye ve son paragraf çok ama çok hüzünlü bence.
  2. türkçe'ye avi pardo'nun çevirmiş olması bizim için büyük şans. öykülerinde derin anlamlar aramaya gerek yok. hepsi, geniş bir hayal dünyasından çıkmış absürt parçalar. fakat en önemlisi, kısa ve saçma görünen birçok öykünün ilham verici bir yanı var.

    bazen rüyanızda çok saçma birşey görürsünüz ve rüyadayken kendinizi bir gerçekliğin içinde zannedersiniz. sevinir, üzülür ve hatta korkabilirsiniz. uyandığınızda, bilinçaltınızın neler üretmiş olduğuna şaşırırsınız. etgar keret hikayelerinin birçoğu o saçma rüyalar gibidir, gerçek olduğuna inanmaktan kendinizi alıkoyamazsınız.