• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.33)
europa - lars von trier
savaş sonrasının avrupa atmosferinde, amerika'da yaşayan ve ülkesine olan borcunu ödemek için almanya'ya geri dönen leopold kessler son derece idealist bir genç adamdır. yaşamak için çalışmak zorunda olan kessler, zentropa isimli bir tren firmasında çalışan amcasının yanında önemsiz işlerde çalışmaya başlar. bu trende başlayan yolculuk aşk, tutku, vatan, sadakat ve ihanet kavramlarıyla dolu bir deneyime dönüşür.
  1. 'dogville', 'dancer in the dark' ve 'antchrist' gibi sarsıcı yapıtlara imza atan sıradışı yönetmen lars von trier'in yönettiği 1990 yapımı filmin başrollerinde barbara sukowa, jean-marc barr ve udo kier yer alıyor.
  2. sayın ve pek sevgili lars von trier sinematografisinin üçüncü, aynı zamanda avrupa trilojisinin kapanış filmi. bilirsiniz, sinema sanatında açılış sahneleri çok önemlidir. kapanış sahneleri daha vurucu olsun istenir, zannedilir ama, size küçük sır vereyim: değil, aslolan açılışın gücüdür. trier"de bunun farkında olacak ki, antichrist ile birlikte en iyi açılış sahnesini bu filminde gerçekleştirir. sahne, (eğer sinema perdesinde izlenirse) hipnoz edici etkiye sahip. bahsedilen sahnede bariton sesli kişi sıfırdan ona kadar sayarak sizi avrupa"ya (kirlenmiş, pisliklerin içine yuvarlanmış, lekelenmiş avrupa"ya) götürür: https://www.youtube.com/watch?v=bXlm3fS0VNs

    buradaki ifadeleri amerika ile değiştirirseniz sahne gücünden hiçbir şey kaybetmez. deneyin.
    avrupaya hoş geldiniz.