• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
everest - baltasar kormakur
1996 yılının mayısında everest'e tırmanan iki firmanın dağcı ekiplerinin karşılaştığı kötü hava şartları sonucu 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan facianın beyaz perdeye uyarlanışı. başrollerde jason clarke, keira knightley, jake gyllenhaal, josh brolin gibi isimleri görüyoruz.
 1. gerçek bir hikayeden, gereksiz aksiyonlarla süslenmeden, başarılı bir şekilde uyarlanmış bir film. genel anlamda olumsuz eleştiriler alsa da şahsım tarafından beğenilmiştir, en önemli artısı ise muhteşem dağ görüntüleri. eğer dağcılık sporuyla ilgiliyseniz veya hikayeyi bilerek izlediyseniz etkilenmemek pek mümkün değil. spoiler olur mu emin olamadım ama;

  !---- spoiler ----!

  özellikle filmin sonunda dağcıların gerçek fotoğrafları geçerken hüngür hüngür ağladığımı da belirtmeden geçemeyeceğim.

  !---- spoiler ----!

  not: facia hakkında birinci ağızdan bilgi sahibi olmak için jon krakauer'ın everest günlüğü okunabilir, yok ben şöyle kısaca okuyup öğreneyim yeter diyorsanız; http://dogayakacis.com/2014/05/01/everest-faciasi-10-11-mayis-1996/
 2. filmin benim açımdan en zayıf tarafı karakterlerin evereste çıkmadan önce yaşamları, kimlikleri üzerine sadece şöyle bir dokunarak geçmiş olmasıydı. konunun aksiyona kaçmadan işlenmiş olması ise en büyük artı. izlenir mi? kesinlikle izlenir.
  mesut
 3. son zamanlarda sinemada izlediğim en güzel dram-macera filmi. filmde bölgeyi, oradaki dağcıları, atmosferi izleyiciye harikulade yansıtıyor. öyle ki gerçekten soğuğu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. ayrıca sanırım yaşanmış bir hikaye olmasından dolayı beni çok etkiledi. kesinlikle izlenmesi gereken bir film olmuş.

  !---- spoiler ----!

  ayrıca ölen dağcıların cesetlerinin günümüzde bile dağdan indirilemediği bilgisi geçiyor. gerçekten yürek burkan bir detay. filmin sonundaki dağcıların gerçek fotoğraflarını görünce insanın içini hüzün kaplıyor.

  !---- spoiler ----!