1. daha çok damatların yolunması olsa da çeyiz hazırlayan gelinlerin de nasibibi aldığı olay. bir sürü fuzuli masraf yapılıyor. düğün yapılıyor onu anladık da adet adı altında damadın yolunması olayı nedir anlamıyorum. çeyiz sandığı götürülecek bahşiş ver ayakkabın saklanır bahşiş ver traş ol 10 katı para ver bileziklere altınlara para ver gelinligin alınacağı yere bahşiş ver davulcuya bahşiş ver kameramana bahşiş ver görevliye bahşiş ver orkestraya bahşiş ver ver oğlu ver bitmiyor ki.

    yani sırf iki insan sevişeçek diye olacak iş midir bence değil.
  2. zaten türkiye de bir yeni evlenecekler iki öğrenciler yolunacak kaz olarak görülüyor .
  3. ortadoğu pisliğinin özelliğidir. kimseye bahşiş vermek zorunda değilsiniz. bu sizi cimri ve ezik göstermez. "danimarka'da yetiştim ben. bizde böyle adetler yok" deyin. aptallaşıp uzaklaşıyorlar.
  4. kız tarafının yolunması gibi bir durum söz konusu olmuyor bence çünkü tüm kazık şeyleri damada yıkıyorlar. mesela ben saç sakal tıraş olsam 20 lira verecekken, berber düğün olduğunu öğrense o fiyatı 200-300'e çıkartır. neden? çünkü artık o damat tıraşı olmuştur. gelin başı denen bir illet var ki ne desem bilmiyorum. saçma sapan saç şekli, saçma sapan ve iğrenç makyaj... bunu da herhalde şundan yapıyorlar "lan 1000 lira para alıyoruz, çalıştığımızı görsünler!" ve başlıyorlar gelinin suratına badanaya. üstelik bu para da damattan çıkıyor. üstüne kızın kardeşleri, kuzenleri, arkadaşları da saç baş yaptırabiliyor.

    bunun gibi bir sürü aptalca gelenek, adet... zaten zor olan evlenmeyi daha da imkansız hale getiriyorlar.