1. karaktersiz insanların içinde olduğu durum. bireyselleşmesini tamamlayamamış insanlarda sıkça görülür. başkalarının sizi bir şey yerine koymasından ya da koymamasından dolayı hayatınızın geri kalanını ipotek altına aldırıyorsanız kafanızda sıkıntı var demektir. kaldı ki türkiye gibi bir yerde evlenenler evlenmeyenlere eleştiride bulunuyorsa sebebi %100 kıskançlıktır.

  ailem çocuk muamelesi yapmasın, anam torun sevsin, arkadaşlarım borç istemesin, iş kitlemesin, şu olmasın bu olmasın diye evlenip karşınızdaki insanın da hayatını zehir edecekseniz biraz insan olmayı öneririm. evlenecekseniz evleneceğiniz insanı sevdiğiniz için evlenin, çocuk yapacaksanız da çocuk sahibi olmak istediğiniz için.
 2. evliliğin ortalama maliyeti 50 bin tl olarak düşünüldüğünde, hayata başlamanın bedeli 50 bin tl olmuş oluyor. 20-25 yaş arası çalışmaya başlayıp kenara ayda 500 tl atsan, 30-35 yaş arası evlenebilirsin. zaten de öyle oluyor.
  abi
 3. "yalnızlıktan korkuyorsanız, evlenmeyin." demiş rahmetli anton çehov.
 4. hayatta evlenmeden yalnızlığının bitmeyeceğini düşünen ve çocuk olmaktan çıkmak üzere gereken düşünce yapısının ancak evlilik gibi amacıyla bağlantısı olmayan bir kurum yardımıyla gerçekleşeceğini düşünen insanın içinde olduğu durum,saçmalık.
 5. hassi*tir dediğim önerme. evlenince noluyo lan sanki robota bağlıyosun. işe git eve gel fatura öde tv izle yat...
  hayata başlamak istiyorsan önce elbisenden kurtul, zincirleri kır, tanrıya,seroklara veya mavi gözlü adamlara tapmayı bırak. işte o zaman hayata başlarsın,işte o zaman gerçekten yaşarsın.
  ats2
 6. hayata baslamak kavramini ev, araba, dugun taksidi odemek olarak dusunen asalaklarin dusunce anlayisi. evlenene kadar yasamiyor muydunuz hayatinizi?
 7. evlenmeyi dusunmedigim icin hayatima sperm olarak devam etmeme sebep olan muthis tespit.

  yımırtaaa nirdesin, sensiz yapamıyom..
 8. evlenmeden toplumda bir yer edinimediginden normaldir.
 9. evlenmek deyince neden herkes 30 40 bin harcama, üstüne ev, araba olarak düşünüyor ki? yani olay bi salon kiralayıp, takı gösterişi yapmak, tanımadığın adamları toplayıp şişeler oynatmak mı? değil tabi ki. ha bulduğun kadın/erkek ille de isterim diye tutturacak bir insan kişisiyse, geçmiş olsun.

  ayrıca toplum sizi bekarken kabul etmiyorsa, istemediğiniz şeyler yapmak yerine toplumu değiştir canım?

  salon zibidilerine, çalgıcı çakallara, aç gözlü kaynanaya ödediğin altın paralarına, geri çıkartmak için hayatının 5 senesini çalışarak geçiriyorsun. tatil yok, gezmek yok, araban yoksa alamıyorsun, 5 seneni veriyorsun, yaş oldu 30-35.

  altın olayına tekrar gelmek istiyorum. şimdi bu olay taa yıllar önceden süre gelen bir gelenek. neden peki? yıl 1960. kadınlar çalışmıyor. evli kadınlar hele hiç çalışmıyor. altın toplanması olayı kız tarafı için. neden? olur da adam ölür, boşanılır kız ortada kalmasın. altınları kullansın diye.
  peki şimdi öyle bir olay var mı? nafaka var, işin gücün var, ailen de bakıyor, herkes çalışıyor maşallah. peki bu kadınların altın derdi nedir allah aşkına.
  "bon foşoklok ostoyorom"
  fişeklikmiş adı. bildiğin atom. altın atomu. kemer gibi bir şeymiş. fiyatı 50 bin tl üzeri. çıldırmamak elde değil.

  ekleme: sinirden ctrl+enter yapmışım yolladı asdfdasdg

  devam ediyorum. günümüz evlilikleri artık gösterişten başka bir şey değil. en yakın arkadaşına gösteriş için kırk takla atıyor kadınların çoğu. yahu arkadaşın be. bir de biraz parası varsa etrafındakiler yandı. biri bana anlatsın bunu bir insan gösteri yapmaktan niçin zevk alır? demek istediğim maddiyat ile.

  ayrıca sikik bir kapalı salon nasıl olur da 15 bin tl'ye kiracı bulabilir 5 saatlik bir düğün için? ve damat neden bütün davetlileri yemeğe çıkarmak zorunda oluyor? 300 kişi için 5000 tl para ödüyorsun yahu. 5000 tl ortalama 2 aylık maaş. ve bu sadece gösteriş başka bir şey değil.

  100.000 tl'lik bir düğün masrafı yerine 3 sene dünya turu yapıyorsun be. 3 sene gezmek mi daha mantıklı 5 sene eşşek gibi borç ödemek mi? (ayrıca o 3 sene 10+ yapabilir. küçük işlerle vs.)

  toplum topum diye diye ölüp gidiyoruz, toplumun saçma salak adetleri yüzünden. allah bekara ev vermeyen ev sahiplerinin de belasını versin.

  neyse hadi ben kahvaltı yapıyorum. tek başıma. dün yorum yazdık çay kaşığı sesine uyanmak diye anasını satıyım birinin kahvaltı hazırlamasını geçtim, bari çamaşır makinesi sesine uyanmasaydım be. geri zekalı bu insanlar. imam hatipli merve'nin deyişiyle; backmind.

  evlenmeye değecek, bir porsiyon künefeye beraber çatal atabileceğiniz insanlarla karşılaşmanız dileğiyle.