1. sürekli varoluş problemleri çekmekte olan beni, kendisinin müthiş büyüklüğünü düşündükçe iyice dipsiz kuyulara sürükleyen muazzam yapı.

  sonra aklına düşüyor insanın bunca saçmalık; ev, araba, iş, sevgili, evlilik, pahalı mekanlar, mal, mülk, egolar, siyaset, savaşlar, gökdelenler, zulümler, zalimler, ölenler, öldürülenler...

  nasıl böyle yalanlar içinde yaşıyoruz, nasıl bir döngünün değersiz halkalarıyız?

  dünyayı öyle yalandan bir silik noktaya çevirmişiz ki, bunu oluşturan bizler olmamıza rağmen birbirimizi öldürmeden ve intihar etmeden duramıyoruz.

  neler oluyor diğer galaksilerde*, evrenin uzak köşelerinde neler dönüyor?

  ne işimiz var lan bizim burada?

  o zifiri karanlıkta kayboluyorum.

  bir yandan çok da rahatlatıyor ama. evrende nötrino zerresi kadar bir noktada yaşayıp, kendini bir halt zanneden et kafalılara gülüyorum.

  sorunlarım küçülüyor, hayatı çok önemsememeye başlıyorum.

  benimkisi de böyle bir paradoks işte amına koyim.
 2. termodinamik olarak bakıldığında adiabatic* bir sistemdir.
 3. yaşı 13,5 ile 14 milyar yıl arasındadır. yaşı ile bir insan ömrü kıyaslandığı zaman buradaki varlığımızın ne denli "değersiz" olduğu anlaşılabilir. buna rağmen sırlarını çözmek için nice insan ömrünü harcamıştır.
 4. yaşı 432.043.200.000.000.000 saniye olan yuvamız. bu şekilde yazınca hiç 13.7 milyar yıl gibi görünmüyor ama hesaplayınca çıkan sonuç bu...
 5. ünlü fizikçi, bilim insanı roger penrose'un hesabına göre tesadüfen oluşabilme ihtimali 10^10^123'te 1'dir (imkansız gibi bir şey.).
 6. kendisi veya çevresi zayıf olanın hızlıca formunu kaybettiği sistem.
 7. giderek büyümektedir. fakat bir noktadan sonra büyüme hızı yavaşlayınca kütle çekimi galip gelecek ve kendi içine doğru büyük çöküş yaşanacak olup varolan tüm maddeler bir proton büyüklüğündeki noktaya doğru çekilerek birleşecektir. bu sürenin 1 trilyon yıl olacağı öngörülmüş. yuh amk zamanın boyutuna bak. biz hala akp dönemine denk geldik diye küfür ededuralım. peeeh.
  papa