1. düşünülmesi gereken bir mevzudur.

  şimdi bilim adamları evrenin nasıl oluştuğunu, yoktan var olma olayını bir şekilde açıkladılar diyelim, hadi olsun tanrının da olmadığı kanıtlansın kuantumla falan. sonra napcaz?

  dünya düzeni nasıl kurulacak mesela hala sınıf ayrımları devam edecek mi? gücünü nerden alacak dini öğeler de yokken. ötesi olmayan, şansa bala geldiğimiz bir dünyada sisteme hizmet ederek yaşamıycaz herhalde dimi? yapmazsınız öyle bir şey... bak insanı ürkütmeyin.
  abi
 2. bana kalırsa bilinemez, bilinse de açıklanamaz, açıklansa da anlaşılamaz, anlaşılsa uygulanamaz bir mevzudur. (bkz: protagoras)
 3. aslında bilimin, kozmosun işleyişini bu derece çözmesi mükemmel bir şey olacaktır.

  ama bardağın boş tarafından bakıp karanlık bir kurgu hayallersek eğer şöyle bir şey olabilir:

  böyle bir bulgunun insanları en çok dini inançlarının oranı derecesinde etkileyeceğini düşünüyorum, din özellikle bugünkü haliyle sistemin ağza bal çalma şekli olduğu için sistem bile bundan büyük ölçüde etkilenecektir çünkü sahada ki oyun kurucu artık orada değildir. her anlamda bir kaos olacağı kesin, hayat damarlarından biri kopmuş olan sistemin sonu gelebilir. çünkü din ve tanrı inancı insanlara her şeyden önce umut verir. umudu elinden alınan birçok insan ilk önce bunu büyük bir nefretle reddedecek birçoğu da kabullenmeye başlayacaktır. bireysel, toplumsal ve kültürel olarak tam bir afet ortamı olacak, günah olur diye birçok insanın yapmadığı şeyler süratle vuku bulacak, alkol tüketiminde bir sıçrama, keza tecavüz oranlarında aynı şekilde bir yükselme, artan cinayet vakaları, birbiri ardına çöken borsalar, sistemin oyuncağı olmuş hükumetler; artan toplumsal vakalara çare bulamayacak, duygusal olarak bağlı olan insanların intihara göz kırpan ruhsal hallerinin birer birer batışı, maddi olarak bağlı olan insanların iflas bayraklarının renklerinde kaybolmalari durdurulamayacak, televizyonda bütün kanallarda tartışma programları bu konu üzerine yoğunlaşmış uzman olan olmayan, bir şey bilen bilmeyen herkes aynen bugünkü gibi yorumcu olacak, kezban genç kız modunda hayatına devam eden hükumetin gücü ve sabrı sınanacağı için bol bol kınama mesajı kulakları, topuklama harekatları ise gözleri dolduracak!!

  bardağın dolu tarafı için ise bu fikir inkar edilemeyecek derecede güzel ve heyecan verici the venus project

  ben mi? ben zaten söylemiştim olum deyip mars'da pina coladamı yudumlayacağım
  hubot
 4. ben tahmin etmeye çalıştım, olmadı. feci derecede karşı çıkanlar olabilir, yalandır, safsatadır diyenler olabilir. ama olmayadabilir.

  (bkz: öngöremedim kardeş durumumuz yoktu)