• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
evrenin türküsü - genrich altshuller, valentina zhuravlyov
g. altov ve v. juravleva'nın ortak yapıtı evrenin türküsü kökleri on sekizinici yüzyıla dek uzanan sovyet bilimkurgu yazının "altın çağı"nın ilk ve en önemli örneklerindendir. 1960'ların sonuyla başlatılan "altın çağ", başka dünyalardaki düşünen varlıklar, duyudışı algılama, sibernetik, zamanda yolculuk, koşut evrenler gibi temaların sovyet yazınında yerini bulmasına tanık olur."evrenin türküsü", insanın doğaya ve tarihe karşı verdiği savaşımın başarısına yazılmış bir uzay çağı destanıdır. yıldızlara uzanan yol, yeryüzünde esenliğe kavuşmuş insanoğlunu, bambaşka bir gelişim izlemiş toplumların yazgısıyla yüz yüze getirir. bilinmeyene yönelen yolculukta bilim ve sanat el ele gitmektedir.
 1. kullanılan dil bakımından sade ve gösterişsiz olmasını, sanat, edebiyat ve bilim konularının birlikte işlenmesine borçlu olan bu eser, içeriğinde yer verilen bilimin günümüz mevcut bilgisinin sınırlarını fazla zorlamamasıyla da okuyucu kitlesi bakımından diğer bilim kurgu kitaplarından farklı bir yerde konumlandırıyor kendisini.

  çevtsov görülen evrenin, evrendeki görüntülerin, hıza bağlı olduğunu düşündü. hız artınca ya da değişince evrenin görünümü de değişiyordu.
  kara toz yenilmişti. uzay gemisinin tüneline girmek ve tulumu çıkarmak gerekiyordu. ama çevtsov bir süre dışarda kaldı. sonsuz göklere baktı. yıldızlar dost gibiydi. ilk kez korku duymadan bakıyordu evrenin dört yanma. onunda bu evren.

  asansör hemen hiç gürültü yapmadan yükseliyordu. tessem:
  “biliyor musunuz,” dedi. “kipling’den dizeler anımsıyorum. ozanlar suçlamazlar. bir büyük karmaşada evreni, insanı, bitkiyi, hayvanı, yıldızı birleştirir, hepsini aynı büyük yazgıda yoğururlar. artık düşmanlık kalkar, yıldızla sen bir olursun. aynı acıyı, aynı sevinci duyarsın. ben haklı buluyorum onları. dinleyiniz lütfen:

  “ve ağır göz kapaklarını kaldırarak tomlinson
  işıklarla delinmiş gecede
  bir yıldız gördü acılı kanlı
  cehennem alevleri içinde
  indirdi sonra gözlerini ürpertici boşlukta
  ayakları dibinde işkenceli solgun
  titrek ezik ak bir yıldızın
  alnını gördü
  cehennem sıcağı altında”