• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.70)
eyes wide shut - stanley kubrick
stanley kubrickin tartışmalar yaratan  filmi, tom cruise ve nicole kidman gibi oyuncuların kariyerleri için de önemli bir adım. evli bir çiftin psiko-seksüel meceralarını; kabuslarla dolu bir hayal alemini ve filmin sonunda aralanacak yüksek gerilimli bir esrar perdesini. doktor william harford (tom cruise), eşinin o güne dek gizlediği cinsel arzularını öğrenince, hayatında şüphe, korku ve cinsel keşiflerle dolu yeni bir sayfa açılır...kubrick, oyuncuların her hareketini takip ettiği usta çekimler, kullandığı zengin renkler ve çarpıcı görüntülerle, herkesin gözünü sonuna dek açıyor.
 1. stanley kubrick'in 1999 yapımı son filmi. yayımlanmasından birkaç gün sonra kubrick hayatını kaybettiği ve gizli bir tarikatı anlattığı (belki de deşifre ettiği) için büyük tartışmalara sebep olan filmin çekimi de enteresandır. kubrick'in "en iyi filmim" dediği yapımın sadece post-prodüksiyon aşaması bile yaklaşık 1 sene sürmüştür. zaten mükemmeliyetçiliğiyle nam salmış kubrick'in filmde birçok sahneyi rekor uzunlukta tekrarla çekmesi, bir sevişme sahnesini dahi gerçekçi olması için 80-100 kere tekrarlatması gibi özellikleriyle de film çok konuşulmuştur. ayrıca filmin başrollerinde de o sıralar evli olan tom cruise ile nicole kidman rol almıştır. hikayesinin bir amacı/mesajı olsun ya da olmasın kubrick'in adına yakışır bir filmdir bu; her filminde olduğu gibi en ufak bir sahnesinde bile büyük emek taşıdığı her halinden bellidir.
 2. kubrick'in detay takıntısının tavan yaptığı sahnelerdeki tabloların bile filme özel çizildiği tabloları geçtim kapılar, binalar, caddeler, isimler, renkler, her geometrik şekil, kapı numaraları, duvardaki harfler, saniyelik beliren ışık yansımaları hepsinin bilerek seçilmiş olduğu film üstü şey.

  bu film kadın-erkek ilişkisinden ibaret değil kubrick'in filmi warner bros'a teslim ettikten 4 gün sonra kalp krizi teşhisiyle ölmesi kafaları karıştırmaktadır.

  filmdeki parti sahnelerinde 1972'de yapılan rothschild partisi'nden esinlendiği hatta o partide bulunduğunu iddia edenler var.o partiden görüntüler http://www.hangthebankers.com/photos-from-a-1972-rothschild-illuminati-party/
  bu ve bir çok benzeri haber filmde anlatılanları kanıtlar nitelikte http://www.milliyet.com.tr/elitlere-grup-seks-partisi/dunya/detay/2027107/default.htm
  ely
 3. film için söylenecek söz yok ama şuradan okuyarak dahada bir hayran olursunuz.
  bilmeyenler için sikkofield çok küfürlü yazar ,herşeyle dalga geçer ,hatta yazının bazı yerlerinde "ne diyor lan bu" diyebilirsiniz.takmayın hepsini okuyun.şahsen ben bu bloğu okumadan önce arkadaşla ve konuyla ilgili bilgi sahibi değildim.bir çoklarınada komplo teorisi gibi gelebilir ama bazı yerleri gerçekten düşündürüyor insanı.
 4. spekülatif tarafından daha çok çiftin ilişkisine dair anlatımın beni etkilediği film. apayrı gözüken iki temanın (komplo teorileri vs ilkişki psikolojisi) tek bir filmde böylesine başarıyla işlenmiş olması ayrı bir saygı duyma sebebi elbette.
 5. kubrick'in kariyerini zirvede bırakarak gitmesine sebep olmuş film. sembolizmi dibine kadar bize gösteren; kubrick'in pek çok insan tarafından fark edilemeyeceğini bile bile sahnelere bize anlatmak istediklerini ufak ufak döşemiş olduğu, kariyerinin "en iyilerinden" diyebileceğimiz bir yapımdır. öyledir ki tom cruise ve nicole kidman oynadıkları film hakkında kendilerine sorular sormaya başlamışlardır bile. söylentiye göre ise iki oyuncunun sahneleri dışında filmin çekim süreci boyunca konuşmaları yasaklanmıştır. filmin ne amaçla yapılmış olduğu hala tartışılırken fikrimce kubrick'in ayrıntı takıntısını doruklara çıkarmasının bir sebebi kesinlikle olmalıdır. eyes wide shut'a yalnızca kadın erkek ilişkisi üzerine kurulmuş bir film demek kubrick'in emeğine ve cesaretine haksızlık olacaktır.