1. müslümanları ibadete çağırma duyurusu.

  hoparlörün sesi sonuna kadar açarak okunur. kulak zarını delecek şekilde yüksek desibel eşliğinde ifa edilir. öyle ki iki kişi konuşurken ne söylendiğini anlayamazsınız.

  millet ısrarla "ezandan değil yüksek desibelden rahatsız oluyoruz" diyerek şikayet etse de, buna karşın ses daha da yükseltilir.
 2. namaza çağırma değil , namaza bağırma usulü ile okunduğu zaman katlanılmaz olan işkence.
  bir de alternatif olarak slow motion imamlar var ki , ezan bitene kadar mevsim değişmiş oluyor.
 3. attila ilhan'ın dizelerinde yer bulmuştur.

  "eğer bu şehirde bu bulvar olmasa
  sabah ezanında yağmur yağmasa
  şüphesiz bir delilik yapardım"
 4. islam dininde ibadete çağırma olayıdır. bazı okuyanlar gerçekten dayanılmaz olabiliyor. düzgün seçilmeli okuyan insan.
 5. günümüzde müslümanları namaza çağırmaktan çok müslümanlara inandıkladı dini, cennet-cehennemi, işlediği günahlara tövbe etmesi gerektiğini hatırlatma vazifesi görür. bu yüzden "artık herkesin saati, akıllı telefonu var ezana ne gerek var kaldırılsın" demek boşadır. ayrıca unutmamak gerekirki (bkz: ezan dinmez bayrak inmez)
 6. her okundugunda kendimi hasta hissediyorum, vucudumun her yeri pis pis iltihapliymis gibi garip bi hisse kapiliyorum, sevmiyorum duymak istemiyorum rahatlatmanin tam tersini yapiyor, camiden chopin falan calsalar dunya daha guzel bir yer olurdu kesinlikle.
 7. ilginç bir şekilde sevdiğim şey.
  ama şunu sevmiyorum.
  tam müzik açarsın ve ezan okunur.
  o ara arkadaşın biri ezan okunuyor kapat der ve tartışma başlar.
  gel de anlat şimdi o çocuğa.
  işte bunu sevmiyorum.
 8. her vaktin ezanının ayrı makamı vardır. 'saba' makamında icra edilen 'sabah ezanı' beni en çok etkileyendir. huzur, hasret, hüzün, huşu gibi 'h' harfiyle başlayıp devam eden pek çok duyguya gark eder beni. bir şiirle örnek vermek gerekirse:

  seni bir cami avlusunda dilenmeliyim artık
  kirli bir mendil gibi sermeliyim yüreğimi önünde.
  –ne var içimi kanatan bu ezan seslerinde
  mihrabım darmadağınık.
  hüseyin ferhad