1. sosyal medyanın getirdiği, genel olarak şikayetçi olduğumuz ama herkesin de yaptığı bir şey. *

  artık insanlar birbirlerinin doğum günlerini çok hatırlamıyor, facebook nasıl olsa her gün kimin doğum günüyse hatırlatıyor, bu saçma meselede bile rahata alıştık iyice. benim hatırladığım doğum günleri genelde sosyal medya öncesi devire dayanan arkadaşlarımın. ortaokuldan, şimdi görüşmediğim kişilerin doğumgünlerini çok rahat hatırlıyorken üniversiteden yakın arkadaşlarımınkini hatırlamakta zorlanıyor, karıştırıyor ve bazen facebooktan kontrol ediyorum.

  kutlama yolu olarak "duvarına yazmak" diye bir şey var bir de; "doğum günün kutlu olsun canım"lar duvarda uzuyor da uzuyor. çoğu samimiyetsiz, yazmak için yazılmış... facebooktan da olsa mesaj atmaya üşenen insanların hareketi. bana soğuk ve samimiyetsiz geliyor açıkçası. duvarına yazmanın geri dönüşü "xxx yorumunu beğendi" olarak geri dönüyor. teşekkür bile edilmiyor. samimiyetsizliğe samimiyetsiz bir karşılık.

  bıdı bıdı konuşuyorsun da sanki sen yapmıyorsun diyebilirsiniz. hakkınız. önemsediğim bir insansa arıyorum veya sms atıyorum böyle tatlı tatlı. çok yakın değilsem mesaj yazıyorum facebooktan ama duvarına yazmayı tercih etmiyorum.

  evet moriarty'nin günlük saçma derdini okudunuz. teşekkürler. doğum günleriniz şimdiden kutlu olsun. canımlar.
 2. şahsen yaptığım, bana yapıldığı zaman da rahatsız olmadığım bir şey. bu sayede, belki hiç irtibatım olmayan birinin doğum gününü kutlayarak bir nebze de olsa kendimi hatırlatabildiğim gibi, aynı şekilde benim doğum günümü kutlayan birine de minnet duyabiliyorum.
  belki telefon numaram yok.
  belki çok uzaktan dıdısının bıdısı. ama doğum günüm olduğunu görüp, bir an için beni aklına getirip, kutlamayı tercih ediyor.

  bunun nesi kötü?
  en yakın arkadaşınız sizi aramıyorsa ona bir şey diyemeyeceğim. sevgiliniz falan kutluyorsa doğum gününüzü sadece fb üzerinden, lafım yok. atın tribinizi.
  ama dıdı gelmiş görmüş, düşünmüş, kutlamış. fena mı?
 3. facebook sayesinde hatırlanarak yapılan samimiyetsiz doğum günü kutlamasını hoş bulmadığım için doğum gün tarihimi kapattım. başkalarının da doğum gününü kutlamam bu şekilde kutlanmasını da istemem. gerçekten değer veren insan bir şekilde hatırlar ve iyi dileklerinde bulunur.
  koala