1. dünyanın en kapsamlı sosyal ağlarından biri olan facebook'un amacı dışında kullanılmasının sebep olduğu durumdur.

  sürekli yollanan oyun istekleri
  ( sanki 7/24 facebooktayım)

  fotoğrafların altına yapılan akraba trollemeleri
  ( kuzen, teyze vs hayır yani zaten görüşüyoruz, fotoğrafın altına ayy bu küçükken de böyleydi. bebişim, fıstığım gibi vıcık kelimeler ve çocuklukta kalan bir anının uzun uzun yazılması. ya sen biliyorsun tamam da millet niye bilsin)

  aşk acısı şeken arkadaşlar
  ( intihar sebebidir. atarlı paylaşımlar, depresif şarkılar insanın içini bayar)

  yer bildirimi yapanlar
  ( gezmelerde, yemeklerde, gibi kelimelerle irite sebebidir. sanki çok merak ediyordum nerdesiniz diye. sanki biz evde oturup açlıktan kapıları kemiriyoruz)

  sürekli fotoğraf paylaşanlar
  ( bir de bunların kıyafet paylaşanları vardır. yeni elbisem, yeni ayakkabım, yok bayramlığım, yok ev halim. sanki bir tek siz giyiniyorsunuz. geri kalanlar incir yaprağınla dolaşıyor)

  sürekli yorum ve beğeni isteyenler
  ( şekerim şunu beğensene, kanka buna yorum yapsana. te allahım zaten beğensem like butonunun yerini biliyorum. yorum yazacaksam zaten yazarım ısmarlama iş sinir sebebi)

  diye uzar gider. o değil de bu sebeplerden dolayı bir süre facebook hesabımı dondurdum. ve dikkat ettim bu süre içinde iki tane kitap okumuşum.
 2. eklemediğim halde birinin beni arkadaş olarak eklemesi. aylar önce biri beni eklemiş onaylamadığım halde ta 3-4 ay önce zaten isteği almadım bugün de o istekle ilgili olarak arkadaşlık isteğinizi kabul etti bildirimi aldım.oyun isteklerinin ısrarla bitmek bilmeden gelmesi.kim oyun isteği yaparsa bana bu istekleri yollamayın kapattıkça çıkıyor diyorum.
 3. cep uygulamasında mesajlara bakmaya çalışırken facebook messenger indirme dayatması.
  abi
 4. eğer bir şeyler paylaşmazsanız insanların sizi hiçbir sosyal hayatı olmayan insanlar kabul etmesi.samimiyetsizliği,vıcık vıcık slogan siyaseti.
 5. otu çöpü paylaşanların oluşturduğu bezginlik
  kime ait olduğundan emin olmadığı ve ısrarla paylaşılan, illa gözünüze sokulan aforizmalar...
  mevla'nın söyleyemeyeceği ve aslında hangi filozofa ait araştırma gereği görmeden atılan ders verici hikayeler...
  aşkito, kanki içeren paylaşımlar...
  kürk mantolu madonna eşliğinde kahveli resimler...
  ben buradayım diye yenen ve içilenler...
  hepsinin bayması bıktırması ...
 6. dayım- o koskoca adam- "profil fotomu neden begenmediin" diye mesaj göndermişti. o an karar verdim benim buralarda daha fazla işim olamaz :'(
 7. zamanın ' herşeyim ortada' modasının,

  'en çok biz eğleniyoruz' yarışının,

  görüşlerin tolere edilebilir düzeyine kadar saygı gösterildiği ve sonrasının küfre layık görüldüğü çok elit tartışmaların,

  atarlı ergen laflarının büyük şairlere atfedilmesinin,

  gündemine göre duyarlılık kasıp bordo klavyelilerin vatan kurtarmasının,

  kocişkosunun,çocuklarının her kare bakışını koyarak özel hayatını gözüme sokmakta ısrar edenlerin,

  gerçek hayatta söyleyemedikleri lafları buradan soktuklarını sanan sivri dillerin,

  hiç görüşmeyen insanların itici samimiyetlerinin,

  engelleye engelleye bitmeyen oyun isteklerinin,

  her fotoğrafa yorum yapma gereği duyan akrabaların,

  .....(daha uzatilabilir) iğrenç gelmesi soğutması sebebiyle aylar öncesinde kapatıp mecbur kalmadığım * sürece açmadığım mecradır.

  biraz da artık 'ulan ben herkese ne yaptığımı söylemek göstermek zorunda mıyım' olgunluğuna geldim sanırım. silmeme sebebim fotoğraflar için depo haline gelmiş olması. aslında bunun için facebook, profilini arşiv haline getirip mailine atabiliyor, ancak uzun sürdüğünden bir türlü vakit bulamadım.

  'yav hiç mi iyi tarafı yok ulan bu facebookun' tabi ki var. mesela çok güzel kültürel sayfalar var. çok güzel etkinlikler yapan gruplar var. çok güzel insanları bir araya getirip bilgi alışverişi yapmalarını sağlayan topluluklar var. eski arkadaşlarını,öğretmenlerini, komşularını bulmanı sağlıyor. dediğim gibi özellikle ortak fotoğraflar için iyi bir depo. ayrıca kitlesel bir hareket söz konusu olduğunda çok iyi bir iletisim ağı..

  lakin ki..

  bu ağın genel kitle için kültürel-iletişim ağı olarak kullanılması dışında her işe yaradığını görmek, farketmek rahatsız etmeye yetti. yine mecbur kalmadığım sürece açmayacağım. vakit oldugunda da tamamen sileceğim.
 8. kimin ne yediğini, nerede spor yaptığını, nasıl bir vücuda sahip olduğunu merak etmediğimden soğutmuştur.
  ancak hala paylaşımları takip edilesi sayfalar olduğu kanaatindeyim ve aktif bir hesabım var.
 9. oyun istekleri başı çeker, fotoğraflara yorum atma potansiyeli olan samimiyetsiz yengenin 2-3 yaşındaki çocuklarıyla birlikte arkadaşlık isteği göndermesi gibi uzayıp gider liste tek olumlu yanı birini araşrırmada mükemmel bir yoldur
  wtf