• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.75)
fargo - joel coen, ethan coen
jerry lundegaard borçları olan bir sahtekârdır. ihtiyaç duyduğu meblağda parayı acilen edinmeli ve borçlarını temizlemelidir. karısının babası oldukça zengin bir adamdır; ancak gamsız bir sahtekar olan jerry’ye yardım etmesi imkansız gibi görünmektedir. jerry’nin aklına şeytani bir fikir gelir. jerry, karısını kaçırmak ve kayınpederinden fidye istemek üzere iki adam kiralar. lakin hiçbir şey planlandığı gibi ilerlemeyecektir.
sinemalarının ilk döneminden bu yana çizgilerini hiç bozmadan ilerleyen coen kardeşler’e büyük bir şöhret kazandıran fargo, orijinal senaryo ve en iyi kadın oyuncu dallarında oscar kazanmıştı.
 1. coen kardeşler'in popülerliğini pekiştiren 1996 yapımı film. aslında bu film kardeşlerin alamet-i farikasıdır da denebilir. nitekim hem şiddeti ve gerilimi, hem de mizahı oldukça dengeli bir şekilde aynı potada eritmeyi başarmışlardır bu filmde; bembeyaz ve durağan bir kuzey dakota atmosferinde amansız bir coen dehşeti.

  iki adet akademi ödülü olan filmin bir de dizisi yapıldı yine fargo adıyla. coen'ler bu dizinin de yapımcıları konumunda.
 2. enteresan ve güzel bir olaydan esinlenmiş bir film olmasına rağmen film olarak pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim. güzel sahneleri yok demiyorum ancak beklentilerimin altında kaldığını da söylemeden edemeyeceğim.
 3. kup
 4. dizisi daha güzel olan filmdir.
 5. tam bir karakter filmi. her karakter itinayla çizilmişti. en farklı ve en beğendiğim naif güzel insan, serinkanlı dedektif, anne adayı marge idi. sevinöle izliyor insan onun macerasını, tüm bu vahşetin içinde bin yıllık anaçlık abidesi gibi soğukkanlı biçimde dolaşıyor. finalde de benzer basitlikte bir miktar para için ne gerek var diyerek bitiriyor. güzeldi, izlemeyen kaldıysa tavsiye ederim. aslında dizisine bakmaya niyetlendim ama üşendim filmini izleyip geçeyip ne olsa aynı konuymuş dedim, usc beni affetsin.
  abi
 6. karakterleri özümsemek vakit gerektirdiği ve özümseyip empati kurduğunuz karakterlerin olduğu bir yapıttan daha fazla keyif alacağınız için dizisi bana göre filminden daha kaliteli olan coen kardeşler yapımı.
 7. ekşın beklerken biten film.
  top 250 yi hak etmiyor.
  ramel
 8. polis şefi marge gunderson'ın (bkz: frances mcdormand) son derece hamile bir şekilde bir dizi cinayeti aydınlatmasını konu alan 1996 yapımı coen kardeşler filmi. fargo'yu fargo (dolayısıyla coen kardeşleri de coen kardeşler) yapan, filmin başrolündeki karla kaplı minnesota arazisi ve marge karakteridir.