1. milliyetçileri düşündürmesi gereken durum. avrupadaki türk mahallerinin türkiye seçimlerinde akp ve mhpye oy verirken, bulundukları ülkenin seçimlerinde sol partilere oy vermesi ile kanıtlanabilecek hede.
  engel
 2. gayette mantıksal örgüsü sağlam temeller üzerinde bulunan durum. asıl solcular düşünsün. enayilik işte. bizimkiler gurbet elde enayiyi bulmuş oy veriyor. kendi ülkesine gelince enayi değilim diyor. ama sistem seçenek bırakmadığı için bir anlamı olduğu söylenemez. burada solcuların düşünmesi gerekir. kendi bacağına sıkmışsın.
 3. yanlış bir önerme olmuş. (başlığın da moderasyona ihtiyacı var) sosyalizm etnik, dini ve sınıfsal ayrımcılığı temelden red ettiği için birleştiricidir. milliyetçilik hareket noktası için etnik kimliği baz alır, haliyle milliyetçilik ülküsü ile hareket eden bir türkün milliyetçilik ülküsü ile hareket eden bir almanla anlaşabileceği tek ortak nokta şovenizm yani ırka dayalı faşistlik olsa gerek...

  yazar arkadaşın kastettiği avrupa'da sosyalistlere oy verirken türkiye'de neden sağ partilere verdikleri:
  avrupa'da sosyalistlere verirken sosyalist felsefeye inandıkları için vermiyorlar. sol-sosyalist hükümetler göçmenlere daha fazla yardım, sosyal hak verdiği için veriyorlar kaldı ki oylar türkiye'ye taşınırken müdahale edildiğine dair ciddi kuşkularım var yoksa neden norveç'e gidip medeniyeti görmüş 909 türk akp denilen medeniyetsiz partiyi tercih etsin?
 4. başlık ile verilen örneğin kesinlikle alakasız olduğu durum. şöyle ki bir gurbetçi kardeşimiz sol partiye oy verdi. türkiye'de de sağ partiye oy verdi. bu durum yaşadığı ülkedeki sağ parti ile anlaşamadığı anlamına gelmez. belki şöyle diyordur; ben alman olsam sağ partiye oy verirdim. ama değilim. aynı şekilde sağ görüşe mensup yabancı birisi ben türk olsam yabancı yerde yaşadığım için sol partiye oy verirdim diyebilecektir. sonuç olarak gece gece hayal gücünün yetişemediği talihsiz bir durum olmuş. solcu arkadaşımız saçmalamış. zaten solcular hep saçmalıyor. şimdi teorik bilgiyi uygulamaya gözü kapalı olarak aktararak arkadaşımız diyor ki milliyetçiliğin hareket noktası etnik kimlik. ya işte hep bunu yapıyor ve buradan kaybediyorsunuz. siz ülkenizin farkında değilsiniz. ne kolay kullanıyorsunuz şu faşist lafını da. türkiye de milliyetçilik denen şey tamamen milli çıkarlara dayalı olma anlamında tezahür eder. ırkdan yakından uzaktan ilgisi yoktur. var diyeceğin kesim %1 dir. sen hala küçük problemlerle uğraş dur. teorik bilgiye göre gözü kapalı değerlendirme yapmak nedir arkadaş? bu kadar insan milliyetçiyim diyor? milliyetçilikle ilgili hangi teorik bilgi içeren kitap okumuşlar da sen kalkıp bu insanların milliyetçiliğini teorik bilgiler ile değerlendirmeye kalkıyorsun?
  ben kendimi milliyetçi olarak tanımlarım. ama benim düşüncem şu şekildedir. dışarının müdahalelerini en aza indiricek toplumsal bütünlük sağlayacak siyasi yapı bu ülkeye gereklidir. tayyip beyin yaptığının tam tersi. sen şusun ben buyumdan ziyade tek çatı altında toplanmak ve dışarıdan müdahale edildiği anda tek yumruk olmak. gözeteceğin şey ülke çıkarları, toplumun refahıdır. sen toplumunu ön planda tuttuğun için zaten kendi insanına karşı baskıcı değilsin, çünkü her kesimle aynı şekilde ilgileniyorsun. ve herkes şunu anlıyor ve benimsiyor ki aynı gemideyiz. bu sayede bir özelleştirme olduğu zaman örnek olarak, yıllık gelirine araplara satılamayacak. merak ediyorum sizin hayalinizde ki türkiye de sizin gibi düşünmeyen insanlara faşist ırkçı demekten başka ne gibi bir durum söz konusu olacak. ülkeyi dış tehditlere, siyasi operasyon ve kışkırtmalara karşı nasıl korumayı ve bağımsız kalmayı öngörüyorsun bu konuda ciddiyim anlamak istiyorum merak ediyorum. anlatta öğrenelim belki beğeniriz ülkemize daha yararlı buluruz da geliriz. boş boş laf sokmaya çalışmalarla olmaz.
 5. nedeni milliyetçilik denilen hastalığın ekseriyet ırk ve "biyolojik" temelli olması, yani en nihayetinde bu zihniyetin kafatası ölçmeye varan "somut" veriler üzerinden şekillenmesi ile sosyalizmin "düşünsel" yani daha soyut daha evrensel daha uzlaşmacı olmasıdır.

  dünyanın her yerinde misal 2×2=4!!!

  bu işlemde "2" evrenseldir! bu işlemin ortaya koyduğu kesinlikte insanlar anlaşmak zorundadır. sosyalist, eşitlikçi düşünce de buna benzer. onlar için dünyanın her yerinde olan olaylar benzerlik gösterir. ortada onlar için iki şey vardır; olay ve olaya tanıklık eden akıl sahibi varlık, insan!

  ama bu durum milliyetçiler için geçerli değildir. onlar 4 tane insan gördüklerinde kaçı kendi ırklarından diye düşünürler hemen.

  ol bu sebeple sosyalistler her türlü anlaşabilir ama milliyetçi anlaşamaz. çünkü "normal insanlar" tek ve bütüncüdür. bu insanlar her sorununu kendi halledebilir. ama milliyetçiler ayrımcıdır, bölücüdür!!
 6. benim alman sağı ile türk sağını verdiğim örnek senin yaklaşımına göre verilmiş bir örnektir. türk sağı ile alman sağını bir tutuyorsan gece gece iyi uçmuşsun demektir. hayal kurmak güzel ama gerçekler acı. hayalperest olmayı bırakıp ülkeye bir şeyler katmaya odaklansanız keşke. düzeni doğru okumak lazım. dünyanın rastgele bir yerinde doğuyorsunuz ve mücadeleniz başlıyor. her ülkenin kendi çıkarları var. çıkarlarınız her zaman çatışabilir. yok ben hayalperest olacam dersen seni seven bu devirde çok olur. iyi anlamda değil tabi ki. ülkelerin insanlarıyla kimsenin problemi olamaz. sadece her toplum kendi çıkarını düşünmek ve korumak zorundadır. senin bahsettiğin amaca anca benim bahsettiğim yol ile ulaşıbilir. eğer içte güçlü olursanız dışardan müdahale de az olur. böylelikle dışarıyla da sorununuz az olur. sorun az olunca da kardeşlik masallarını istediğin gibi oku. ben diyorum ki mesela özelleştirme araplara yapıldı hemde ucuza. ben ırkçı mıyım elbette değilim. benim derdim kendi vatandaşım o kadar. eğer hataylı arap kökenli türk vatandaşı kardeşim alsaydı özelleştirmeyi sevinirdim. bana ne kökeninden yeterki bu ülke içinde kalsın. bilmem ırk meselesini anlatabildim mi? benim dediğim de zaten atatürk milliyetçiliği ile örtüşüyor. bu hayata geçirilmez bir şey değil. sadece saçma kalıplardan çıkılması gerekiliyor ki çok geç kalındı.
 7. milliyetçi kişilerin tam olarak milliyetçiliği bir hastalığa çevirip kendi ırkından olmayan herkese karşı diş bilemesinden kaynaklanan durumdur. bu insanlar genelde milliyetçiliği ırkını korumak olarak algıladığı için ülkeleri geri kalmaktan öteye gidemeyebiliyor. ayrıca hümanizm'den de nasibini almamış insanlardır bunlar.
  chef
 8. insanların sol bir partiye yönelimi, bu insanların sosyalizm aşığı, dünya milletinin proleterleri, her milliyetten insanla dayanışma içinde oldukları anlamına mı gelir? çoğu insan bilinçli bir oy tercihi yapamaz. önüne sunulan birkaç alternatiften birisine parmağını götürür yalnızca, o parmak nasıl hareket eder? aile tarafından, din tarafından, medya tarafından, kişinin yıllar yılı oluşturulan karakteri tarafından... ortalama dünya insanı, salt sosyalizm için parti veya yönetici tercihi yapmaz. burada tartışılması gereken bir konu, sosyal devlet anlayışının oturmasında belirleyici olan ilkeler, avrupa'da bu anlayışın oturmasının sosyalizm ile ilgisi nedir? sosyalizm hoş bir fikirdir, kötü bir ideolojidir. özel mülkiyetin, kapitalizmin tüm dünya halklarının iliğini emdiği bir düzende sosyalistlerin birbirleriyle pek anlaşamadığı ortada. uluslararası proleter birliği veya uluslararası sosyalist birlik adı altında toplanmak anlaşmak anlamına gelmez. seçimle gelmiş, üretim araçlarına sahip olmuş, doğayı çitle çevirmiş patronların çıkarlarını gözeten bir sol parti, bir sosyalist tarafından eleştirilmelidir, bu parti ücretsiz sağlık, ulaşım, yoksulluk maaşı, çocuk başına maaş veriyor olsa bile. insana verilen değerin oralarda daha fazla oluşu, onlarca belki de yüzlerce yılın düşünsel birikiminden ileri gelmektedir çoğu zaman, bu insanlar toplumlarını böyle bir bilinç seviyesine getirmek için sosyalizmi değil, aklın ışığını kullanmışlardır. yine bu insanlar, özel mülkiyeti tehdit edecek, kimliklerine, alışmış oldukları yaşama müdahale edecek ilk sosyalist partiyi de tarihin çürümüş sayfalarına göndermesini bileceklerdir.
 9. bana uçmuşsun diyen arkadaşın önceki entrylerinde ırk ile belirli genetik özelliklerin taşındığını savunması (türklerin cesur, yiğit, tembel ve pohpohlanmayı seven) zaten daha bu muhabbeti uzatmanın gereği olmadığını söylüyor.

  önerme basit bir şekilde anlatılmıştır. bir alman milliyetçisi ile bir türk milliyetçisi ve bir italyan milliyetçisi nin arasindaki ilişki ile, alman türk ve italyan sosyalistinin arasındaki ilişki farklıdır.
  engel