fatih yaşlı

Kimdir?

1979 yılında ankara’da doğdu. lisans eğitimini gazi üniversitesi maliye bölümü’nde 2001 yılında tamamladı. aynı yıl izzet baysal üniversitesi’nde siyaset bilimi yüksek lisansına başladı ve uluslararası ilişkiler bölümü’nde siyasi tarih araştırma görevlisi oldu. 2004-2008 yılları arasında ankara üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü’nde doktora yaptı. doktorasını tamamlamasının ardından izzet baysal üniversitesi’ne dönen yaşlı, halen bu üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapıyor. felsefelogos, bilim ve gelecek, birikim, birgün, radikal 2 gibi dergi ve gazetelerde çok sayıda makalesi yer aldı. yaşlı, haftanın iki günü yurt gazetesinde yazmaya devam ediyor.
yayınlanmış eserleri:
hayatın olumlanması olarak felsefe: nietzsche ve marx (2008, bilim ve gelecek kitaplığı), kinimiz dinimizdir: türkçü faşizm üzerine bir inceleme (2009, tan kitabevi; 2014, yordam kitap), hegemonyadan diktatoryaya liberal-muhafazakâr ittifak ve akp (der., çağdaş sümer ile birlikte, 2010, tan kitabevi), akp ve yeni rejim (2012, tan kitabevi), akp, cemaat, sünni-ulus (2014, yordam kitap)
  1. birgünde yazıları düzenli olarak takip edilmesi gereken hocadır. ayrıca kendisi birleşik haziran harketinin çağırıcıları arasında yer almıştır. kinimiz dinimizdir: türkçü faşizm üzerine bir inceleme adlı doktora tezi yordam yayınlarından temin edilebilir.
  2. yükselen türkçü faşizmi konusunda kendisini tanıl bora'nın 90'larına benzetiyorum. tam olarak tanıl bora kadar konuya hakim olmasa da, türkiye'de bu mevzuya yeteri kadar kafa yormuş bir kaç adamdan biridir. hışırdır, damarına basınca patlar. son yıllarda suriye konusundaki yazılarınının tamamını takip ediyorum. tarafsızca yazmıyor olmasına rağmen gayet rasyonel ve akıl ürünü yazıları var. "çıkarım nedir, nasıl yapılır? " konusunda ders vermeli kendisi. kürt siyasi hareketine yakınmış gibi durmasına rağmen aslında mevcut kürt siyasi hareketinin yanlışlarını biliyor ve açıktan desteklemiyor. söylemekte biraz imtina etse bile aksayan tarafları ara ara söylemeyi ihmal etmiyor. son 4 yıldır ilhan cihaner'in danışmanlığını yapıyor. seviyoruz...