• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.25)
felatun bey ile rakım efendi - ahmet mithat efendi
romanlarında okurlarını hem eğlendirmeyi hem de eğitmeyi amaçlayan ahmed mithat efendi'nin amacına en çok ulaşan yapıtı felâtun bey ile râkım efendi'dir. yazar, özyapıları birbirlerine bütünüyle zıt kahramanlarından râkım efendi'yi betimlerken örnek olarak kendisini almıştır. felâtun bey, râkım efendi'nin "fotoğraf negatifi" gibidir. bu ikilinin yaşamlarına iki ingiliz kız kardeş ve aileleri girer ve ahmed mithat efendi'nin yazınımızın belki de ilk güldürü öğeleri içeren romanındaki olaylar böylece başlar.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. avrupa özentiliğinin eleştirildiği bir kitap. akıcı dili, konusu gayet güzel.
  abi
 2. karakterleri siyah ve beyazdan oluşan, içerisinde griye yer olmayan insanları anlatan bir kitaptır bu. felatun bey ve rakım efendi'den lakabı yazarınkiyle aynı olanı(efendi) tabi ki "iyi" olan kahraman seçilir. ne yapsa en "iyi" şekilde yapmıştır. diğer kahraman ise tam tersi...

  adam kayırmanın ve kendimiz gibi olanı el üstünde tutmanın bir neslin damarlarına nasıl işlediğini canlı şekilde görürüz romanın yazım tarzında. yazarımız yanlış batılılaşmayı eleştirir eleştirmesine ama neslinin geçmişindeki hataları da "kendi" nesli olduğu için, "kendinden" olduğu için uygulamaya devam eder kitabını yazarken bile. "ötekinin ötekileştirilmesi"nin meşrulaştırılmasıdır.