• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (3.93)
Yazar robin sharma
ferrarisini satan bilge - robin sharma
3 milyondan fazla satarak tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve milyonlarca insana ilham veren kitapon yıl önce bir kitap yayınlandı ve milyonların yaşamını değiştirdi. kariyerindeki başarısı, içindeki derin boşluğu gizlemeye yetmeyen ünlü avukat julian mantle'ın hikâyesini anlatan ferrari'sini satan bilge, hayatta neyin önemli olduğuna ve sonunda gurur duyacağınız bir yaşam sürmenizi neyin sağlayacağına dair unutulmaz bir ders veriyor ve okurların refah, mutluluk ve iç huzuruna kavuşmalarını sağlayacak çözümler öneriyor."öğretirken keyif de veren, büyüleyici bir öykü."-paulo coelho, simyacı'nın yazarı"sansasyonel. bu kitap hayatınızı değiştirecek." -mark victor "yaşamın büyük sorularına ışık tutuyor." -edmonton journal"herkesin faydalanabileceği sade bir bilgelik." -calgary herald"bu kitap, sağduyu ve bilgeliğin altın madeni." -dean larry tapp"robin sharma'nın hayatımızı değiştirecek önemli bir mesajı var. kişisel memnuniyetin telaşlı bir çağda yazılmış, eşine rastlanılamayacak kitabı." -scott degarmo, success magazine"bir hazine; gerçek başarı ve mutluluk için zarif ve güçlü bir formül. robin sharma yüzyılların bilgeliğini yakalayıp onu bu çalkantılı zamanlara uyarlamış. elinizden bırakamayacaksınız."-joe tye-(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. bu tarzı bir türlü sevemedim. okurken de çok aydınlandığımı söyleyemeyeceğim ama elinize takvim yaprağı bile geçse okumaktan zarar gelmez. ayrıca bu türün sevenlerinden çok olumlu tepkiler aldığını bizzat gördüm.

  'bir düşünce ekersin, bir eylem biçersin,
  bir eylem ekersin, alışkanlık biçersin,
  bir alışkanlık ekersin, karakter biçersin,
  bir karakter ekersin, kaderini biçersin'
  one
 2. patlama yaptigi donemde okumaya basladigim ancak kahramanimiz avukat bey -sanirim buda idi- buda ogretisinden dondukten sonra biraktigim kitap. sig dusuncelerle yaklasmis olabilirim ama tamamen manevi olarak dustugu boslugu, zamanla kazanma hirsinin ve somut varliklarin doldurmamasi neticesinde avukat beyin her seyi birakip uzaklasip bir manevi ogreti sahibi olmasindan ibaret gelmisti. cok garipsememek lazim, insanoglu yaratilis olarak kendinden guclu bir seye inanma, tapma ihtiyacindadir. simsek, yildirim, gunes hatta kendilerince yapilan putlara bile tapilmis. belki de dunya gibi devasa bir yerde omru sinirli kucuk varliklar oldugumuz icin bu hissiyatla geldik ve gidiyoruz. kitap da uc asagi bes yukari bundan ibaret gibiydi.
  meden
 3. ben hayatımda bu kadar boş beleş bir kitap okumadım. harcadığım birkaç saate hala acırım. insan herkesin elinde görünce acep nedir diye merak ediyor, bir göz atayım istiyor ama ben yaptım siz yapmayın. nasıl bu kadar satabildi, niye bu kadar insan okudu bilmiyorum. hayatta okuduğuma en çok pişman olduğum kitaptır.
 4. kitap ilk çıktığı dönemler kişisel gelişim kitapları çok ilgi görüyordu, herkes birbirine şiddetle tavsiye ediyordu falan, ben de liseye yeni başlayacaktım yanlış hatırlamıyorsam.
  elime aldığım kitabı bırakmamak gibi bir prensibim olduğundan sonuna kadar okumuştum fakat benim kişisel gelişim kitaplarını bırakmama vesile olan sığ, klişe ve sıkıcı bir kitaptı. oldukça hayırlı bir kitapmış da aslında.
 5. abi lanet olsun okuduğum ilk kitap bu benim. baya baya ilk kitap yani. bundan sonra da mehmet rauf'un eylül'ünü okudum. ters psikoloji yapmışlar resmen. ramak kalmıştı edebiyat düşmanlığına.
 6. -klasik kişisel gelişim kitaplarından bir farkı yoktur. okumayın diyemem ama bir tolstoy yada çehov sizi daha çok aydınlatacaktır.
 7. Gereksiz, saçma sapan bir kitap. Okuduğumu utandığım kitaplardan biridir. Mademki mutluluğun formülü belli şunları tek bir kitapta toplayın da insanlık kurtulsun.
  Bu kişisel gelişim kitapları, yazarlarına Ferrari aldırmaktan ya da sırlarını(The Secret) paylaşmayı vaat eden yazarları daha Güçlü(The Power) kılmaktan başka bir işe yaramıyor o kitaplar. Kaldı ki sizler zaten gerçekten doğru düzgün kitaplar okuyan insanlarsanız, böyle kitaplara ihtiyaç duymazsınız. Kendinizi çoktan keşfetmişsinizdir çünkü, kendinize göre bir yaşam gayesi mutlak belirlemişsinizdir.

  Daha uzununu daha önce yazmıştım, o yüzden tekrar yazmıyor ve linki bırakıyorum;

  http://www.fenayazarim.com/2013/05/28/yeni-hayat/
 8. gerçeklerin içindeki yalnızlığı bulursan, yalnızlığın içindeki kalabalık sana dar gelebilir.