1. şimdi kimse okumamıştır. hepiniz oradaydınız be.

  bir anket. bakalım içimizde kaç paralelci var.
 2. bir kitap serisi vardı hatırlamıyorum da onu okutuyorlardı yurtlarında.
  tabi biz de okuyormuş gibi yapıyorduk.
 3. "bakalım ne demiş bu deli" diye okunabilir kitaplardır. adamların neyi nasıl empoze ettiğini anlamak için bu gerekli olabilir. şuradan ahkam kesen kendini nimetten sayan yazarların hangisi aslında ne olup bittiğinin farkında? kaçınız bu paralel yapıyı etüt etti? neye kime nasıl hizmet ediyor bilginiz sadece ezberlerle sınırlı. 15 temmuzun bile ne olduğunu anlamamışken "hanginiz gülen kitabı okudu bi el kaldırın da paralelcileri görelim" demek aptallıktır. incil okumakla hristiyan olunmaz.
 4. Kitabını okumadım ama bir defasında 23 temmuz 1997 tarihli bir röportajını okumuştum. Uluslararası ilişkilere dair ilginç denilebilecek bir kısım vardı. İlgili bölüm:

  !---- spoiler ----!

  —Efendim, bir aydır Amerika'dasınız. Amerika'yı nasıl tanımlarsınız? Amerika nasıl bir ülke sizce ve bugün yeryüzünden Amerika kalksa eğer, neler olur? Kalkması iyi mi, kötü mü?

  …Amerika şu andaki konum ve gücüyle bütün dünyaya kumanda edebilir. Hatta denilebilir ki, şöyle veya böyle Amerika ile dostça geçinmeden destek almak değil, dostça geçinmeden, Amerikalılar istemezlerse, kimseye dünyanın değişik yerlerinde hiçbir iş yaptırmazlar. Şimdi bazı gönüllü kuruluşlar dünya ile entegrasyon adına gidip dünyanın değişik yerlerinde okullar açıyorlarsa, bu itibarla, mesela Amerika ile çatıştığınız sürece bu projelerin gerçekleştirilmesi mümkün olmaz. Amerika, hâlâ bu dünya gemisinin dümeninde oturan bir milletin adıdır. O açıdan, Amerika daha uzun zaman dünyanın kaderinde çok önemli bir rol oynayacaktır. Bu realite kabul edilmeli. Amerika göz ardı edilerek şurada burada bir iş yapılmaya kalkılmamalı. Ve ben bunu çok yadırgamam. Amerika'nın yerinde Osmanlı Devleti olsaydı, zannediyorum o da aynı şeyi yapacaktı. Yadırgamamak lazım.

  Şimdi diyelim ki, Amerika'nın yerinde Almanlar, Ruslar, Japonlar olsa, I. ve II. Dünya Savaşlarındaki mülahazaları içinde dünyanın kaderiyle bir defa daha oynamak isteyebilirler.

  !---- spoiler ----!
 5. okumadım ama aldım. neden mi? lisedeki edebiyat hocamız fetullah gülen kitaplarının adını tahtaya yazdı. "bu kitapları bütün sınıf alacak. herkesin masasında göreceğim" dedi. hepimiz aldık getirdik sınıfa. iki sözlü notuna da 100 vereceğini söyledi bir de. "almayanları da bırakırım" dedi.
  başka bir edebiyat öğretmenimize şikayet etmiştik üç beş kişi. "emin olun yapabilecek bir şeyim yok, müdür de aynı tarafta zaten" dedi.
  sonra o hoca, sınıfta bunlar ilim bilim kitabıdır, insanın yaradılışını, dünyanın gerçeklerini anlatır falan fıstık dedi. zaten fetullah kitabı diye hiç okumamıştım. o listeden de sadece bir kitabı alıp diğerlerini almamıştım. hani sırf masamın üstünde dursun da hoca tarafından mimlenmeyeyim diye.

  15 temmuzdan sonra atılan öğretmenlerin listesi yayınlanır yayınlanmaz direkt baktım. o öğetmenin adı da listede vardi. topunun canı cehenneme.