1. an itibarıyla milletvekilliği düşürülmüştür.

  terör örgütü propagandası yapmak iddiasıyla başlatılan soruşturmada, kesinleşmiş tutuklu yargılama kararının, yargıtay tarafından onaylanmasını ardından tbmm tarafından düşürülmüştür.
 2. daha başkanlık gelmeden ülkenin yüzde 10'undan fazlasını temsil eden en fazla milletvekiline sahip 3. partinin eş genelbaşkanının milletvekilliğinin düşmesi gelecek için bir fragmandır. sen çözüm süreci de kürt yönetimini ağırla, mitingde megri megri halay çek sonra da işler tersine dönünce vekilliği düşür.
  kandırıldılar vol2 heralde bu da
  wtf
 3. hala dokunulmazlığı devam eden vekilin gecmise yönelik kaldırılan dokunulmazlığından dolayı giydiği hüküm ertelenir, çünkü dokunulmazlığı mevcut durumda devam ediyor ve tutuklanamaz. en başta ihlal edilen husus budur. anlayan varsa aydınlatsın.

  davaya konu örgüt propogandası dedikleri ise " sırtımızı rojava direnişine, pyd'ye dayadık" demesidir. evini toprağını ışid gibi bir düşmana karşı korumak terörizmse ışide karşı savaşan herkes teröristtir. kaldı ki terörist dedikleri pyd lideri salih müslim ankara'ya defalarca görüşmeye gelmiş protokolle karşılanmıştır. o dönemde söylenmiş sözdür, bu karar emsal gösterilerek çok sayıda hükümet yetkilisinin vekilliği düşürülebilir. peki kim yapacak bunu, kimse yapamaz. cünkü ortada bağımsız bir mahkeme yok.

  herkes bu hamlelerin referanduma yönelik oldugunu, hayır diyen mhp seçmenini kendine çekmek için olduğunu, 7 haziran korkusunu iliklerine kadar hissettiklerini biliyor görüyor, meşruluğunu yitirmek halk ile değil hak ile olur. halk yuzde yuz oy da verse haksızsınız, evrensel hukuk önünde meşru degilsiniz.

  edit:bu arada bir kararı onaylaması 5 yıl süren yargıtayın hızı şaşırtmamış mıdır kimseyi?
 4. hakkında 5 ay önce verilen hükümden vekilliği düsürülmüştür ve mevcut mecliste bir tek kendisine ugulanmıştır bu karar

  hakkında verilen hükmün sahibi hakim ve savcıların tamamı fetöden tutukludur. yani akp, terörist dediği fetö adli bürokrasisinin kararlarını işine geldiği şekilde kullanmaktan imtina etmiyor. peki bunun adı terörle işbirliği değil midir?

  ortada suç teşkil eden herhangi somut bir delil de yoktur. oturup söz konusu konuşmayı dinler merak eden. yazık bu ülkenin geleceği çok karanlık.
 5. hukuksuzluğun tavan yaptığı bir ortamda işinize gelen yeni bir hukuksizluk yapıldığında umudunuz yükseliyorsa bencilin daniskasısınızdır. işcilerinizin alınmayan tedbirler yüzünden öldüğü bir davada yargının lehine karar verdiği mütahitin umudundan farkı yoktur umudunuzun. cliff figen yüksekdağ kürt değil meselenin kürtlükle de alaakasi yok, pyd farklı halklardan oluşur, demirtaş da terörle ilgili değil devlet buyuklerine hakaretten ceza aldı. ben ıslah edilebileceğine inanıyorum
 6. şöyle bir diyaloğa kurban gittiği artık bariz şekilde ortadadır:

  (telefon çalar)
  - alo
  - alo t. bey, merhabalar ben d.
  - ooo d. bey aleyküm selam, buyurunuz nasıl yardımcı olalım size?
  - t. bey şimdi biliyorsunuz parti olarak biz ciddi bir rota değişikliğine gittik, ciddi bir yükün altına girdik. bu aşamada da parti yönetimi olarak bildiğiniz üzere savunduğumuz duruşu bütün tabana aksettiremedik. referandumda hayır vereceklerini beyan eden ocaktan önde gelen arkadaşlar, şimdi sağolsunlar nazik bir ziyaret yaptılar bize, şu an birlikte oturuyoruz çay içiyoruz.
  - evet, selamlarımı iletin.
  - (telefonun ahizesini eliyle kapatarak boğuk sesle: "selamı var t. beyin". arkadan "aleyküm selam..." sesleri) aleyküm selam.
  - buyrunuz...
  - şimdi, bu arkadaşların temelde yatan tereddütü, parti olarak girdiğimiz bu çizgide milliyetçiler olarak biz ne kazandık, ne kazanacağız, bunların somut elle tutulur bir sonucu olacak mı?
  - evet...
  - şimdi burada yardımcı olursanız, esasında arkadaşlarımızla mutabık kaldığımız bir husus var, demirtaş'la ilgili. biliyorsunuz aylardır hapiste ancak henüz bir mahkumiyet kararı yok. kendisi nasıl oluyorsa bir şekilde hapis koşullarında olmasına rağmen kitlesiyle iletişimini sürdürüyor, etkili de bir isim. tereddütümüz şu ki bu kitlenin heyecanı sosyal medyada ve saire bir kampanyaya dönüşüp daha da güç kazanabilir. şimdi bu heyecanı kıracak somut bir adıma ihtiyaç var görüşündeyiz.
  - tabii...
  - şimdi burada yardımcı olursanız, hem bu cenahı ezme susturma noktasında olumlu bir adım atmış oluruz, hem bu yanımdaki arkadaşları evet cephesine daha da yaklaştırmış oluruz, hem de bizim milliyetçiler olarak giriğimiz bu politikada somut ne elde ettik noktasında elimizde güçlü bir göstergemiz olur.
  - evet d. bey. tereddütsüz katılıyorum. orada iyi bir noktaya işaret ettiniz. arkadaşlara bir soruyorum... (bir süre sessizlik) ...salı mı? şimdi d. bey, gelecek salı 21 şubat bunun duruşması varmış, orada başlanacak. müteakip duruşmalarda da devamı gelecek şekilde... yani orada haklısınız, bu süreçte tempo kaybedip sosyal medyada bir kampanyaya mahal vermeden direnç kırmak adına...
  - lütfettiniz, teşekkür ediyoruz.
  - yok ne demek...
  - bir de şey konusu var, baluken niçin çıktı, bunu anlayamadık, biliyorsunuz parti sözcüsü, bir ağırlığı var...
  - evet orada hakimde bir sıkıntı oldu sanıyorum, onunla da ilgilenecek arkadaşlar...
  - aynen, orada da tekrar bir tasarrufa gidilirse...
  - tabii... bakın d. bey, bizim bu girdiğimiz kulvardan artık çıkışımız yok. birlikte başladığımız bu sürece inşallah birlikte devam edeceğiz. yani burada cumhuriyet tarihi kaç seneyse onun kadar uzun, belki ondan da uzun sürecek yeni bir yönelimden yeni bir cumhuriyetten bahsediyoruz. burada artık onun bunun değil, milletin ülküleri başat olacak. dolayısıyla şimdi konuştuğumuz bu mevzular gereklidir elbette ama teferruattır.
  - (sesi titreyerek) evet...
  - bakınız bir de yüksekdağ konusu var.
  - kim dediniz?
  - eşbaşkan figen yüksekdağ... şimdi belki biliyorsunuz kendisinin kesinleşmiş mahkumiyet kararı var. böyle bir durumda vekilliği de şüpheli duruma düşüyor anayasaya göre, 74'üncü madde.. (arkadan "84" diye bir ses duyulur) 84'üncü maddeye göre.
  - öyle mi?
  - tabii... bu durumda vekilliğin düşmesi için kesin mahkumiyet kararının genel kurulda okunması yeterli. bakın gelin bunu da yapalım...
  - teveccüh edersiniz.
  - bakın gelin bu üçünü, demirtaş, baluken, yüksekdağ, hepsini aynı gün yapalım gelecek salı. hem milletimize, hem bunların destekçilerine, hem de halen tereddütte olan ülkücü kardeşlerimize güzel bir mesaj vermiş oluruz.
  - istirham buyurmuş olursunuz (tekrar ahizeyi avcuyla kapatarak, "figen ....ekdağ'ın vekilliği ile ilgili. ...p eşbaşkanı figen..." arkadan netçe duyulan "yapsın, evet! yapsın, evet!!...") arkadaşlar da heyecanlandılar.
  - mutlaka...
  - bizim camia olarak tabi bu konularda hassasiyetimiz yüksek. mamafih söylediklerinizin hayırlı olacağı kanaatindeyim... kanaatindeyiz... bunlar çok olumlu gelişmeler. çok olumlu olarak eminim camiamızda da değerlendirilecektir. yönetim olarak da bizim üzerimizdeki baskı tabi hafifleyecektir.
  - elbette...
  - bu vesileyle hürmetlerimi sunarım.
  - estağfurullah hürmet bizden.