fikret başkaya

Kimdir?

doç. dr. fikret başkaya 1940 denizli doğumlu, eleştirel yazılarıyla tanınan yazar.

lise eğitimini izmir atatürk lisesi'nde yaptı. daha sonra ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi iktisat ve maliye bölümlerini bitirdi. paris ve poitiers üniversitelerinde doktora öğrenimini tamamladı. yurt dışında bulunduğu süre boyunca; azgelişmişlik, emperyalizm ve kapitalizmden sosyalizme geçiş sorunları üzerine birçok araştırma yaptı.

türkiye'ye döndükten sonra askerliğini yaptığı yedek subay okulu'nda 'sakıncalı er' sayılarak erzurum'a (oltu) sürgün edildi. askerlik sonrası değişik kuruluşlarda araştırmacı olarak çalıştı. bir süre sosyal hizmetler akademisi'nde iktisat dersleri verdi. abant izzet baysal üniversitesi iktisat bölümü öğretim üyesi iken paradigmanın iflası adlı kitabından ötürü terörle mücadele yasası'na muhalefetten 20 ay hapis cezasına çarptırıldı. haymana kapalı cezaevi'nde cezasını çekti. 2004'te, 1994 yılında gündem gazetesinde yayımlanan ve hiçbir adli işleme konu olmayan makalelerine "akıntıya karşı yazılar" adlı kitabında yer veren doç. dr. fikret başkaya'nın, "devletin manevi şahsiyetine hakaret ettiği" gerekçesiyle 3 yıl hapsi istendi. ankara 2. asliye ceza mahkemesi'nde görülen davada başkaya'nın 'eleştiri sınırları içinde kaldığı'na hükmedilerek hakkında beraat kararı verildi (2005).
 1. fikret başkaya 2007 yılı itibariyle özgür üniversite'nin başkanlığı görevini sürdürmekte ve bu kuruluşta gönüllü olarak ders vermektedir.

  paradigmanın iflası kitabı ezber bozucudur ve müthiş bir kitaptır.
 2. "Başlık, Alman yazar Eric Maria Remarque'ın 1929 yılında yayınlanan ve 1933 de Naziler tarafından yakılan kitabının adı. O başlık, ilerleyen dönemde şeylerin, olayların ve süreçlerin sürekliliğini ima eden bir deyim haline geldi. Afrika'dan Avrupa'ya geçmeye çalışırken, Akdeniz'de boğulup ölen yoksullarla ilgili haberler ve görüntüler, bana o romanı hatırlattı. Nitekim sadece geçtiğimiz hafta içinde 1100 göçmenin sulara gömüldüğü bildiriliyordu. 2014 yılında Akdeniz'i geçmeye çalışan 170 bin göçmenin 3 300'ü boğulup öldü. Uluslararası Göçmen Ofisi, o maceraya katılacak göçmen sayısının 2015 yılında 500 bine ulaşacağını bildiriyordu...

  İnsanları o ölüm yolculuğuna çıkmaya zırlayan şey yoksulluk, savaş ve terör. Ve bu durumun sorumlusu da Batı Avrupa ve ABD, daha doğrusu kolonyalist, emperyalist, kapitalist ülkeler... O ölümlerin gerçek failleri beş yüz yıldır dünyanın geri kalanının yaşam kaynaklarını sömüren, yağmalayan, talan eden, halklara soykırım uygulayan "uygar dünya" denilip, yere göğe konulmayanlar! O kanlı ve karanlık tarih 1492'de Kristof Kolomb'un macerasıyla başladı. Başlarda "Hristiyanlaştırıyoruz" [évangélisation] daha sonraları da " uygarlaştırıyoruz" dediler. İkinci emperyalist savaş (1939-1945) sonrasında sıra "kalkındırmaya" gelmişti. Şimdilerde, neoliberal küreselleşme çağında da yeryüzünün lânetlilerine "insan hakları ve demokrasi" taşımakla meşguller. Velhasıl durum tam da Eric Maria Remarque'ın dediği gibi: Garp Cephesinde Yeni bir Şey yok!" 5 mayıs 2015
 3. ankara güven hastanesinde bugün ameliyat olacakmış. ab (-) kana ihtiyaç var.

  merdan özüdoğru: 0530 834 22 16
  deniz ekinalp: 0532 569 42 97

  ankara'da olup kan verebilecek durumda olan varsa yukarıdaki numaralara ulaşmak gerekiyormuş.

  tez zamanda iyileşir umarım.
  kahve
 4. fikret hoca ameliyattan çıkmış ve başarılı geçmiş. sanırım bu gece yoğun bakımda kalacak. en kısa zamanda aramıza dönmesini ve zihin açıcı yazılarını yazmaya başlamasını diliyorum.