• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
fikrimin ince gülü - adalet ağaoğlu
"bir tomofil taksi, bayram'ın kafasında şimdi kağnının iki kanat takınmışı, öküzlerin ayaklarına da yaldızlı tekerler bağlanmışıdır artık. artık, neye nasıl kurban edileceğini düşünmeye gerek yok. kanatlara binip uçacak, kendini kurtaracak.""fikrimin ince gülü", adalet ağaoğlu'nun başeserlerinden biriyse, çağdaş türk romanının da en güzel örneklerinden biridir. kendine yabancılaşmış 'insan teması olsa olsa bu kadar güzel anlatılabilir.-server tanilli-'fikrimin ince gülü" büyük emek isteyen romanlardan, içeriği de emek sonucu kotarılmış, biçimi de... bayramın dönüş yolculuğu gibi dümdüz bir olayı içermesi, bu romanın öz açısından önemli itkiler sonucunda yazıldığını tanıtlıyor bir bakıma. biçimindeki tutarlılık da, yazarın bu öze ne denli saygı duyduğunu belgeliyor. bu açılardan 'fikrimin ince gülü" üzerinde mutlaka durulması gereken bir yapıt.-selim ileri-(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. çok iyi bir yazar değilim ancak bu kitap hakkında yorum yapmak istedim.

  okuduğum ilk ve -şimdilik- tek adalet ağaoğlu kitabı.aslında hikaye çok sıkıcı olabilecek bir konu. bayram'ın almanya'ya işçi gittikten sonra ilk kez yurda yani köyüne dönüşü. sıkıcı olmamasının nedeni sadece bayram eksenli yaklaşılmamış olması olabilir.yolculuk sırasında bir anda bayram değil sınır kapısındaki memur oluveriyorsunuz ama bu çok inandırıcı olduğu için hikaye buradan devam etse de sizin için sorun oluşturmazmış gibi geliyor. bu şekilde olan geçişlerle aynı olayın farklı bakış açılarından da yorumlanmasını okuyabiliyorsunuz. böylece bayram'ın balkız dediği ve ona göre kendini önemli yapan "bal rengi" mercedes'in; sarı,sidik rengi,güneş rengi gibi şekillerde adlandırılması bu anlatımı güçlendiriyor.

  !---- spoiler ----!

  roman ilerledikçe balkız'ın başına gelen olaylar ve bayram'ın anıları veya bir yerde itiraflarıyla, bizim ona karşı olan bakışımız birbirini tamamlayarak devam eder. en sonunda köye ulaşınca da elde kalan bellidir.

  !---- spoiler ----!

  bir de romanda geçen bir sinek vardı ama onu tam olarak bir yere oturtamadım.biz miydik o sinek hala kafamı kurcalar.
 2. okuduğum ilk adalet ağaoğlu kitabı. ilk başta takip etmekte biraz zorlansam da, ortalara doğru üslubuna alıştım. bayram'ın konuştuğu yerlerin, anlatıcının girdiği yerlere göre daha akıcı olduğunu düşündüm.
  incegül bayram, kendimizle yüzleşmek için bir fırsat olabilir. onu eleştirmek, küçümsemek, ondan tiksinmek kolay; peki ya ona benzeyen yanlarımız? görmezden mi geleceğiz?
  ve kitaptan bir alıntı:
  "egemen olmadan önce tanımaya, sahip çıkmadan önce anlamaya..."
 3. !---- spoiler ----!

  hiçbir yolun sonunda kimse bayram'ı beklemiyor.

  bu cümleyi okuduğunuz an hah tamam şimdi oldu işte dersiniz, çok naif ama aynı zamanda da yıkıcı bir şekilde öcünü alır.

  !---- spoiler ----!

  "fikrimin ince gülü" seslenişi o bildik şarkıdan ama aslen bu kitaptan sonra ironik şekilde ruhuma iyi gelen gibi bir anlamla dillere pelesenk oldu galiba. ne güzel laftır
  mesut