1. şimdiden programınızı yapıp erkenden biletlerinizi almanızı tavsiye ederim. yine çok çabuk tükenecektir.
  one
 2. listemi hazırladım, kılıcımı kuşandım, biletler için savaşa hazırım.

  özellikle, kynodontas filminin yönetmeni yorgos lantimos'in son filmi the lobster için oldukça heyecanlıyım.

  istanbul, direniş, kentsel dönüşüm ve işçi sınıfı odağında - anladığım kadarıyla - gerçek üstü bir hikaye kurgulayan alman/turk yapımı hasret: sehnsucht *; ortaçağ napoli’si hikâyelerinden uyarlama fantastik, komik ve gotik dönem filmi bir varmış bir yokmuş *; klise eleştirisi yapan karanlık film the club listenin öne çıkanlarından.
 3. sabah 11'den itibaren birçok filme ait biletler tükenmeye başladı. buna lale kart sahiplerinin genel satıştan önce bilet alabiliyor olmasin da etkisi var.

  the lobster için bilet bulamadım. :( 2 ekim'de rexx sinemasi'na ek bir seans açılacağına dair bir duyum aldım, ancak ne kadar doğru bilmiyorum. zira biletix'de satışa çıkmamış henüz.

  bu saatten sonra biraz zor gibi gözüküyor lakin imkaniniz varsa biletleri giselerden almakta fayda var. biletix her bilete 2.50, her filme 5 lira işlem ücreti aliyor. yani iki kisilik bilet icin film başına 10 lira fazladan ödüyorsunuz. 4-5 filmde bu adama epey koyuyor. lanet olsun.
 4. elle ve student izlenmeye değecek filmler gibi görünüyor.
  ancak tüm filmleri inceleyemedim henüz.
  önerisi olan kızıllandırsın.
 5. bir kaç filmi inceledim hoşuma gidenler şunlar;
  -- karanlık görev güney kore filmi kendi ülkesinde çok iyi gişe yapmış ve oscarda temsil etmeye hak kazanmış.

  --- bir ulusun doğuşu severim böyle örgütlenmeli, direnmeli filmleri.

  --- frantz konusu dikkat çekici alman fransız yapımı.

  51 adet film var biraz daha inceleyim editlerim.

  edit: --- arrival uzaylı istilası ve bilim kurgu filmide varmış hollywood' dan çok iyi oyuncular var

  --- florence florence foster jenkins' in biyografisi üzerine yapılmış baş rollerde meryl streep ve hugh grant' ın oynadığı film.
 6. wiener-dog
  welcome to the dollhouse, happiness, life during wartime, ve dark horse filmlerinin yönetmeni todd solondz filmi.
  1995 yapımı welcome to the dollhouse devam filmi olmasıda cabası.
  ***
  voyage of time – life’s journey
  bir belgesel. dünyanın oluşumundan ve canlıları ve evrimi göreceğiz. sanki bilmiyormuşcasına izleyip, cate blanchett'in sesinden dinlemek hoş olacak gibi duruyor. yönetmeni ise filmlerinde doğayı kullanmayı çok seven biri ve bunu iyi yapıyor ve seyirciye de iyi yansıtıyor. kendisi hakkında, [ https://eksisozluk.com/entry/45130582 ekşideki şu arkadaşa] katılıyorum. van gogh-astronomi ilişkisi ortada girmeyelim şimdi. yönetmenin de etkilendiği ortada. bu film/belgesel kaçmaz yani, kısacası.
  ***
  three generations
  bir evde yaşayan 3 kadın. anne, kızı ve torunu. 17 yaşındaki genç bir kızın cinsiyet değiştirmesi ile gelişen olaylar. cinsiyet değiştiren bi kızın yaşadıklarını görecekmişiz yani. hmm... susan sarandon ve naomi watts yardımcı rollerde. başrolde the neon demon ile tanıştığımız elle fanning.
  film açıklmasında: ''trans sorunlarına eğilen ender yapımlardan three generations, klişeler ve duygu sömürüsünden uzak, gücünü şahane performanslarından alan samimi ve eğlenceli bir film.'' demesi aslında yeterli, hatta biraz beklenti yaratıyor, bende.
  ***
  paterson
  yönetmenin jim jarmusch olmasının dışında, beni bu filmi izlenecekler listesine ekleme nedenim şu: filmin açıklamasında yer alan şey. nedir o? bir otobüs şoförünün şiire olan tutkusu.
  bir şairin yada ünlü bir kişinin edebiyatla, şiirle yada sanatla uğraşmasını yada onun başarı hikayesini izlemek bana sıkıcı geliyor. film dışında gerçekte de sıradan insanların hayatlarını merak ettiğim için bu filmi bekleme nedenim biraz farklı. tabii bu tür bir durumun anlatımı da önemli. yönetmen koltuğuna şimdi bakabiliriz. hmm ok. gidilmeli.
  ***
  the happiest day in the life of olli mäki
  the student
  the unknown girl
  graduation
  dogs
  the commune
  hell or high water
  western, chris pine, ben foster, jeff bridges
  ***
  frantz
  like crazy
  desierto
  staying vertical
  a monster calls
  the birth of a nation
  from the land of the moon
  ***
  i am not a serial killer
  sırf christopher lloyd var diye izlemek istediğim film.
  ***
  american honey
  elle

  benim gitmeyi düşündüğüm filmler. üşenmez isem neden gidilmeli tek tek yazarım. ama üşenirim. (swh)

  edit: yavaştan başladım, neden gidilmeli'ye cevap vermeye. yada ben neden gitmek istiyorum sorunun cevabı işte. (swh)
 7. benim için paterson'a gitmenizi tavsiye ettiğim etkinlik. etkinlik görevlilerine eskişehir'e de uğramalarını kibar ve bir o kadar da tehditkar bir tavırla hissettirirseniz ayrıca mutlu olurum.

  ekleme: ve geldi.*
  sde
 8. en sevdiğim yönetmenler ve merakla beklediğim filmlerle filmekimi 7-9 ekim'de ankara yı da şenlendirecek.

  imctv filmekimi için ayrıntılı bir derleme hazırlamış. ilginize ve bilginize.

  "filmekimi programında, altın palmiyeli ken loach filmi i daniel blake’den, xavier dolan’ın cannes film festivali’nde büyük ödül’ü kazanan alt tarafı dünyanın sonu / it’s only the end of the world’e, oscar’lı yönetmen asghar farhadi‘nin bu kez iran’da geçen the salesman’ı, 4 ay, 3 hafta, 2 gün filmiyle altın palmiye’ye layık görülen cristian mungiu‘nun mezuniyet’i, jim jarmusch‘un fazla konuşmayı sevmeyen bir otobüs şoförünün hikayesini anlattığı paterson’u, the beatles’ın ilk yıllarına odaklanan the beatles: eight days a week-turne yılları, cannes film festivali’nde eleştirmenlerden tarihin en yüksek puan ortalamasını alan maren ade imzalı toni erdmann ve pedro almodovar‘ın kariyerinin 20. filmi julieta da festival programında yer alan filmlerden bazıları."