1. ülkemizde özellikle dizi filmler için geçerli olan önerme.

    gösterilen film milletin ruh halini belirleyebiliyor. filmde (bkz: the usual suspects - bryan singer) kaiser soze için "türktür" dendi; aman, herkes benimseyiverdi. "evet, türktür o, kesti ya herkesi, ondan! kral adammış, kesin türktür canım!"

    hatırlıyorum (bkz: rocky - john g. avildsen) gösteriminden sonra da trabzon'daki boks kursları dolup taşmaya başlamıştı. ben bile gitmiştim. yok, ben sonra şaaptım, beğenmedim, bıraktım. *

    bir ara (bkz: kurtlar vadisi) revaçta idi; arkadaş, sokakta komple takım elbiseli adamlar dolanmaya başladı. binbir gece diye bir dizi girdi; herkes karıya kıza sarkmaya başladı. oha!

    bir de oyuncuları karakterinden kurtaramazsın. adam kötüyü oynuyorsa, tamam! bitti o! * kahveye giremez alimallah. iyiyi oynuyorsa da melektir zaten. * sokakta görünce eline koluna yapışmalar, sarılıp öpmeler falan. süper valla! bu aralar biten dizilerin yerine gelenlerdeki oyuncular da bir öncekilerin aynısı, durum daha vahim. bir öncekinde zengin aile çocuğu olan şimdikinde tecavüze uğruyor, milletteki tepkiye bak; "valla, çok da iyi kızdı, nasıl yaptılar anlamadım! geberesiceler!" * sanki dersin bir önceki dizi devam ediyor.

    allah akıl fikir versin! hadi iyi seyirler!