1. platon'un düşünce yapısının temelini oluşturan ütopyadır. devlet yönetimini bir sanat olarak gören platon, yöneticinin de gerçek bir sanatçı olması gerektiğini söyler. kişinin bu amaçla kendini uzun süre yöneticiliğe hazırlaması gerekir. çünkü platon bir milleti yönetebilecek en iyi kişinin bir filozof kral olduğunu düşünür.
    "filozoflar, bu devletlerde kral olmadıkça ya da şimdi kral, önder dediklerimiz gerçekten filozof olmadıkça, aynı insanda siyasal önderlikle bilgelik birleşmedikçe, ne devletler ne de insan soyu dertten kurtulamaz."
    katılmamak elde mi ? bence değil.
  2. meristokrasiye yaklaşan ütopyada iki büyük sıkıntı yaşanacaktır.birincisi bahsettiğimiz filozofun kişisel hırs ve ego savaşlarından arınmış olmasını beklesek de liderliğin verdiği ego ile tiranlığa dönebilir ikincisi de ne kadar yetkin de olsa bilgisine sonsuz güven duyulan lider kendi fikirleri doğrultusunda halka rağmen halk için anlayışına yönelebilir.senin yerine düşünmesi için birini atamak ve tüm kararları o kişiye verdirmek benim ütopyamı yansıtmıyor.