1. finansal okuryazarlık kısaca bireyin parayı yönetebilme becerisidir. para yönetiminden kasıt bütçe yapma, tasarruf ve yatırım yapma, finansal planlama yapma, düşük maliyetle borçlanma, harcama kayıtlarını tutma, finansal piyasalara katılım, bilinçli finansal kararlar verebilmektir.

  burada önemli olan mevzu bu konunun son yıllarda dünya literatüründe oldukça popüler hale gelmesi. bunun nedeni birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde düşük finansal okuryazarlığın olası finansal kriz nedenleri arasında gösterilmesi. bu nedenle birçok ülkede ders müfredatlarına finansal okuryazarlık ya da finansal eğitim dersleri eklenmekte. ülkemizde de bazı uygulamalar başlatılmış durumda.

  bazı üniversitelerde zorunlu bazılarında seçmeli ders olarak okutulmaya başlandı finansal okuryazarlık dersleri. ayrıca bu kavramla ilgili kurumlar ve akademisyenler tarafından araştırmalar ve projeler de yürütülmekte.

  mikro çapta kendimiz ve ailemiz makro çapta ülke ekonomisi için birer "finansal okuryazar" olma yolunda ilerlenmeli.
 2. finansçı olmayanlar için finans başlıklı kitabın okunmasını tavsiye ederim. ayrıca güngör uras, mahfi eğilmez ve uğur gürses gibi yazarları takip edebilirsiniz.
 3. Temel ekonomi bilgisine sahip olarak, ekonomik göstergeleri takip edip yorumlayabilmektir.

  Bunun için ilk önce temel ekonomi bilgisine sahip oluyoruz daha sonra hangi ekonomik verinin hangi işe yaradığını öğreniyoruz ve belirlediğimiz bir siteden bu ekonomik verileri takip ederek varlıklarımızı yönetebiliyoruz.
  üşengeç biriyim birisi benim için yorumlasın derseniz de türkçe olarak şu siteden köşe yazılarını takip edebilirsiniz.
  buradan veya şuradan da ekonomik verileri takip edebilirsiniz.
 4. yapılan araştırmalarda bireylerin finans bilgisinde başarılı olmak için temel matematik bilgilerinin olması gerektiği bulunmuştur (logarıtma gibi)

  manavdan meyve sebze alırken veya elektronik cihaz alırken gösterilen hassasiyetin benzeri gerekli vakit ayırıp (gerekirse bilen birine sorarak) gösterilse finans duyarlılığı ve finansal okuryazarlık artmış olur.

  unutmadan: siz bankada müşterisiniz, aldığınız bütün ürünlerde gerekli incelemeyi yapın, gerekirse pazarlık yapın, karşılaştırın, hesaplayın, basit bir excel tablosu ile bile hayatı daha düzenli yaşayabilirsiniz,
  cf