• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
fıtrat; iş kazası değil, cinayet - ismail saymaz
“kaza değil bu ya, bu cinayet. niye cinayet biliyor musun? bazen şöyle diyorlar: işçiler cahildir. öyle midir? bu işçiler dünya güzeli gemileri yapıyor, denizde yüzdürüyor; cahil değil. ama elektriğe bastığında cahil! oysa önlem almadığından, üç kuruş daha fazla kazanasın diye
beş kuruşu harcamadığından bu cinayet oluyor. beş dakikalık gaz ölçümünü yapmazsan, işçi patlamada öldüğünde bu cinayet değil midir? cinayetin âlâsı bu.”
tersane işçisi hakkı demiral

türkiye’nin son otuz yıldır geçirdiği iktisadi dönüşüm, tüm çıplaklığıyla işçi ölümlerinde çıkar karşımıza. kimi zaman maliyet hesabıyla kimi zaman kadere havale edilerek ulaşılan sonuç, işçilerin hayatlarının devlet ve özel sektör tarafından önemsenmediği, güvencesizlik, ihmal ve umursamazlığın kol gezdiği bir “ölüm yolculuğu”dur. tekstil, inşaat, maden, enerji, tersane işçilerinin hızlanarak artan ölümleri iş kazası değil, cinayet hükmüyle anılıyor bu nedenle. başarılı gazeteci ismail saymaz, bu cinayet mahallerine dönüp bir kez daha bakıyor, cinayetin delillerinin izini sürüyor fıtrat’ta...
kitapyurdu
 1. okudugum en uzucu cinayet romani(!). kitabin kapaginda yer alan isci olumleri ile ilgili parkarti soken belediye iscisi zaten kitabin ozeti gibi. devlet eliyle islenen isci cinayetlerini yuzumuze vurmus ismail saymaz. guzel bir arastirmaci gazetecilik ornegi ama konunun vehameti arastirmanin kalitesini golgede birakmis. okuyun ve okutun. ulkemizde yapilan herkesin gozu onundeki bu cinayetlere sessiz kalmayin.

  tersanelerle ilgili en carpici alinti ise suydu;

  !---- spoiler ----!

  "gemiyi yaptiracak armatorle tersane kendi arasinda pazarlik yapiyor. armator 'eger kaza olursa ve isci olurse ben uc kisini parasini oderim' diyor. 'eger bese cikarsa ikisi tersaneye ait.' yani bastan gemi yapilmadan bunun pazarligi yapiliyor. kan parasini 'sen ode - ben ode' pazarligi yapiliyor. yani yapilan her gemide uc kisi olme hakki vardir. iz ole biliyoruz."

  !---- spoiler ----!

  isci hayatlari uzerinden pazarlik yapmaya utanmayanlari ifsa eden yazar bir vatandas olarak sozu bize birakmis.