• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.20)
fizik yasaları üzerine - richard p. feynman
fizik yasaları üzerine ya da özgün adıyla the character of physical law (1964) kitabı, richard phillips feynman'ın davetli olarak geldiği amerika birleşik devletleri'nin cornell üniversitesi'nde verdiği bir dizi konferansı kapsar.

feynman, fiziğin geniş dünyasını, bir marslıyla yapılan hayali telefon konuşması benzeri örneklerle, fiziği fizikçi olmayanlar için de çekici kılan bir dil ile okurlarına tanıtır. 20. yüzyılın önemli fizikçilerinden profesör r. feynman, 1964 yılında a. einstein ödülü ve 1965 yılında da nobel fizik ödülü'ne layık görülmüştür.
 1. fiziğe ilgisi olmayan birini kolaylıkla fizik aşığı haline getirebilen kitap.
  feynman fiziğin doğanın temel prensipleri üzerine kurulu "eğlenceli" bir bilim olduğunu konferanslarında açıklıyor. fiziğe ucundan ilgisi olanların kesinlikle okuması gereken kitaplardan biridir.
 2. fizik yasaları üzerine konuşmalarının yazıya aktarılması ile hazırlanmış kitap.

  yerçekimi yasası ile başlar kuantum mekaniği de dahil bir çok konuya değinerek sadece fizik yasaları değil aslında bilim felsefesi üzerine de birçok şey söyler. teorileri salt denklemler ve deneyler üzerine kurmanın eksikliğini, fizik biliminin en iyi tahminlerden (ki bu tahminler kelimesi kimseyi yanıltmasın, yanlışlanmamış tahminlerden bahsediyoruz) oluştuğunu ve daha birçok şeyi anlatır. sadece fiziğe ilgisi olanlar değil, bilime bilimselliğe ilgisi olan herkesin hoşlanabileceği bir kitaptır.

  konuşmadan kitaplaştırıldığı için bazı kısımların anlaşılması zorlu olmuş olsa da olabildiğince derli toplu bir şekilde kitaplaştırılmıştır.

  eğitimde sadece formül öğretmenin ve hatta kendi aldığımız eğitimin ne kadar yetersiz olduğunu hissettirir.