• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (6.33)
florence foster jenkins - stephen frears
florence foster jenkins (meryl streep), müziğe tutkuyla bağlı biridir. bir gün, opera şarkıcısı olmaya karar verir, eşi st clair bayfield (hugh grant) ve piyanist cosmé mcmoon (simon helberg) ' un da yardımıyla konser vermeye koyulur. bu uğurda korkunç sesi bile ona engel olamaz.
  1. çok çok güzel bir biyografi filmi. evet florence foster jenkins 1868-1944 yılları arasında gerçekten yaşamış, müziğe gönül vermiş, korkunç sesine rağmen bir konser dahi vermeyi başarabilmiş bir kadın. demek ki hayallerin söz konusu olduğunda florence gibi ol desek haksız sayılmayız. bu film de bu süreçte yaşananları komik bir şekilde anlatıyor.

    oscar törelerinden önce bu filmi izlemiş olmayı dilerdim. meryl streep'in bu fimle 20. en iyi kadın oyuncu alanında oscar adaylığını alması tesadüf değil. bir kez daha bayıldım kendisine. ayrıca, hugh grant ve simon helberg'i de anmadan olmaz. bu üçlü kadro rollerine cuk oturmuş, çok güzel iş çıkarmış tebrikler.

    böyle işten geldiğinizde, patlamış mısırınızı, çayınızı kahvenizi alıp ayaklarınızı uzatıp afiyetle izleyebileceğiniz, yüzünüzde gülümseme oluşturacak güzel vakit geçirme garantili bir film.
  2. bu rolun altindan kalkabilecek baska hic bi kadin olamazdi hollywood'da. filmin sonunda gercek florence'in sesini de duyabiliyoruz, gercekten topyekun muzikten sogutur cinstenmis. bu kadinin hayatini senaryolastirmaya deger kilan sey kadinin herkeste olamayacak bi bakis acisina sahip olmasiydi sanirim.
  3. aile filmi ya meryl streep sıcakkanlı bir oyuncu. ben biraz böyle çok samimi ve 'basit' filmlerden haz almayan birisi olarak 4/10 verebilirim