• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
flush - virginia woolf
"... güçlü kuvvetli, enerji dolu, yaşama sevinci içinde genç robert browning bir bomba gib patlamıştı elizabeth barrett'in sessiz hasta odasında. ingiliz edebiyatının en ünlü aşk öyküsüdür onların aşkı. tiyatro oyunları yazılmış, filmler yapılmıştır bu konuda. nasıl mektuplaştıklarını, robert browning'in wimpole sokağı'ndaki bir evde divanda yatan elizabeth'in mucize kabilinden nasıl yürümey başladığını, gizlice evlenip floransa'ya kaçtıklarını herkes bilir. hatta virginia woolf'un the common reader'da dediği gibi, ingiliz şirinin en önemli adları arasında olan bu iki şairden tek dize okumamış olanlar bile! (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. virginia'nın en farklı, espritüel bakış açısını gözler önüne serdiği, kurgu-biyografi tadındaki romanıdır. mini roman demek daha doğru olur belki. roman aristokrat bir köpeğin gözlerinden iletiliyor okuyucuya, felsefi bir roman olduğunu buradan bile anlayabiliyorsunuz. flush, zamanın ünlü şairi elisabeth barrett'a aittir, onun hasta odasında flush kendini hapsolmuş hisseder ancak sadıklığından ödün vermez.
    hikayenin devamının gizli kalmasını istediğim için sevgili youserlara şöyle bir uyarıda bulunmak istiyorum, bu kitap bir köpeğin ve sahibinin hayatını anlatan hafif ve ilginç bir kısa hikaye değil, 19. yüzyılı ustalıkla eleştiren, sınıf ayrımlarını ortaya koyan, mizahın altında toplumsal kaygıyı gösteren, farklı bir türde ortaya konmuş woolf eseridir. eğer henüz tanışmadıysanız, bu kitapla woolf'a başlamanızı tavsiye etmem zira biraz olsun muhabbetiniz olması gerekiyor kendisiyle :)