1. izmir'den uzak, izmir'e yakın...

  kışı berbat, rüzgarı sert olan; bir koydan ibaret izmir ilçesi. sayfiye yeri olması sebebiyle hayat biraz pahalıdır. olsundur, yazının tadı için değer.

  denizi biraz çakıllıdır, yosun falan tutuyor bu aralar baya, bakımsızdır yani biraz. bodrum gibi çeşme gibi değil.
 2. eski foçadır.

  hangi foça diye soracak arkadaşları bu hatayı yapmaktan kurtarayım.
 3. izmirde yaşadığım dönemde en popüler kaçamak yerimdi, 2 gün boşluk bulunca hemen foçaya kaçardım.. tek kötü yanı son dönemde enteresan, alakasız tiplerle dolması, izine çıkan askerlerin öküz gibi yiyecek gibi insanları dikizlemesi ve 15 dakikada bir helikopter sesi duymak.. kısaca askeriyenin bu denli yakında bulunması kentin içine ediyor. üzüyor beni.
 4. eski foça'da kalacak yer konusunda fikriniz yoksa: iyon pansiyon.
 5. ilerde yaş kemale erince yerleşip o kayalıkların üstünden bir ev alıp hayatımın son günlerini yıllarını geçirmek istediğim yer.
  wtf
 6. izmirliyseniz önce izbana biner hatunderede iner indiğiniz yerden sırası hep varolan ve oldukça uzun otobüsüne binip eski foçaya yol alırsınız. kahvaltıysa sahilde istediğiniz bi yere, öğle yemeği içinse teknelerin sıraya dizildiği denize sıfır sayılan balıkçısında ister balık ekmek ister tabakta yiyerek yanında biranızı içerken manzaranın keyfini sürersiniz. eski taş evlerine aşık olurken sahilin keyfini çıkarabileceğiniz uzun bir yolu vardır. butik otellerin hepsinin kendine has bir karakteri vardır ki hepsi ilgi çekici gelir. biraz ilerledikten sonra bir bakmışsınız meşhur dondurmacısı vardır. balık yemeyip başka birşey atıştırdıysanız kesinlikle dondurmasını yemelisiniz, şimdi soracaksınız neyli yiyelim diye hepsi güzeldir kafanıza göre takılırsınız. bu sırada günü geçirdiğiniz foçada güneş batmak üzeredir ve siz o batımı izlerken gavur izmirde olduğunuzu bildiğiniz için bira içmek ihtiyacına girersiniz ve bir mekan ararsınız, işte o balıkçının orda bykuş adında güzelim bir midi bar vardır. orda hem sohbet hem keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

  son dönemde hiç gidemediğim özlediğim güzelim ilçedir.
  *bu arada acun abeyimizin survivor'ı orda çekme gibi düşüncesiyle popüleritesi daha da artmış ve artacak olan ilçedir, kendi özelliğini kaybetmesine neden olmaz bu durum umuyorum(!)
 7. istanbul'da yaşıyorum ve ne zaman izmir'e gelsem kendimi burada buluyorum. sanırım türkiye'deki en güzel yer.

  bir kaç yıl içinde izmir'e taşınıyorum ordan da foça da emekliliğimi geçiririm sanırım.(inşallah)

  not: eski foça'dan bahsediliyor sanırım

  not2: yalnız acun falan diyorlar, öyle birşey olursa burayı da bitirirler matmazel:(
 8. eski foça.
  küçüklüğümden beri klasik yazları uğrak mekanım. sahilden yukarı baktığınızda görünen tepedeki evlerden biri bizim. malum yazlık merakı. bir manzara var size anlatamam. yunan adaları bile görünüyor. kimi zaman dallgalı, kimi zaman çarşaf gibi deniz. denizin moduna göre senin de modun değişiyor. havası da güzeldir.
  akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkarsınız,köpekler de size eşlik eder. çarşısı hep kalabalıktır.
  pazar günlerini sevmem aşırı kalabalık olur deniz görünmez insandan o derece. bir de askeriye olması sebebiyle askerlerin izin günü. çarşı nüfusundan fazla insan görür.
  denizi de yer yer güzel yer yer çakıllı. güzel plajı buldunuz mu güneş batımını izlemek çok keyiflidir.
  ulaşımı da kolaydır izmir de oturuyorsanız. izbana binip hatundere de inip direk foça otobüsüne binersiniz. zaten o kadar günü birlik gelen olur ki sırt çantalarıyla bir sürü insan görürsünüz. yabancılıkta çekmezsiniz sorsanız hemen plajları falan gösterirler.
  küçük, sakin, yakın bir yer foça.
 9. ilk kez bu yaz gittiğimiz, 1 haftamızı geçirdiğimiz ve ayrılırken sevgiliden ayrılır gibi üzüldüğümüz bir güzide izmir beldesi. eski olanı ama, yeni foça'ya maalesef gidemedik.

  izmir'e 10 saatlik bir otobüs yolculuğu sonrasında 1.30 saatlik de bir minibüs yolculuğuyla eski foça'ya ulaştık. uzun ve yorucu geçen yolculuğu daha sahile ayak basar basmaz unuttuk. hemen hemen her akşam sahile inip yürüdük, oturduk. taşlı yolları, kıyıdaki hepsi birbirinden güzel taş evleri, güzel insanları... kalabalık ama sessiz sakin, huzurlu. kafamızda hep aynı düşünce vardı: "burada yaşanır işte, bir ömür şu sokakları yürüsem sıkılmam."
  karelerce fotoğraf çektim ve kadraja giren hiç kimse suratını asmadı ya da laf atmadı. banklara oturmuş muhabbet eden teyzelerle amcalar, sahildeki sıra sıra lokantalarda oturan, sessizce beraber şarkı söyleyen genç arkadaş grupları, sokakları turlayan aileler... herkes mutlu, herkes huzurlu. gerçekten de insana huzur veren bir şeyler var foça'da.
  gitmeden önce karataş efsanesini okumuştum, karataş var mıdır, bastım mı bilmem ama bence foça'ya tutkuyla bağlanmak için gidip görmek yeterli.

  çektiğim birkaç kare fotoğrafı da buraya iliştirerek bitireyim:

  gece renkleriyle büyüleyen marina
  teknesiyle uğraşan balıkçı amca
  saatlerce yürünesi sokaklardan biri
  ara sokakta bir kahve
  45 dakika sırada beklediğimiz (değdi ama) meşhur dondurmacı nazmi usta
  tatlı mı tatlı akordeon ikilisi
  tekne turlarıyla gidilebilen ve saatlerce çıkmak istemeyeceğiniz güzellikte bir koy