1. bilinçli, planlı ve kasıtlı olarak hazırlanmış bir öğrenme ortamında, uzman kişiler tarafından ki bunlar eğitmen ya da öğretmen olurlar, önceden hazırlanmış bir müfredata bağlı kalarak verilen eğitim türüdür. kendi içinde ikiye ayrılır:

  (bkz: örgün eğitim)
  (bkz: yaygın eğitim)
 2. çağımızın en büyük hastalığıdır. henüz bir tedavisi yoktur. bazı ülkelerde aileler çocuklarını okula göndermeyerek bu hastalıktan kurtarabiliyor. ancak bu nadir vakalar farkındalık yaratmaya yetmiyor. cahillik değil, formal eğitim öldürür. lütfen 18 yaşından küçükleri okula göndermeyin. okula göndermeyin dedikse de dağa bayıra çoban yapın, amcalara dedelere gelin yapın demedik. böyle olacaksa okula gitsin daha iyi.

  edit: çocuğun neden okula gönderilmemesi gerektiğini detaylıca açıklama gereği hissettim:
  * her çocuğun öğrenme hızı ve yöntemi farklıdır. dersi kaçırdın mı telafisi yoktur. çünkü kutsal müfredata uyulmak zarürriyeti vardır.
  * çocuklar ilgisini çekmeyen ve öğrenmek istemediği şeyleri öğrenmek zorunda bırakılmamalıdır.
  * rekabete dayalı sistem çocuğun kendini değersiz hissetmesine, başarısız olduğu zaman çökmesine neden olur.
  * sürekli önüne öğrenmesi için bir şeyler konulan çocukların sorgulamayı bilmiyor olmaları tesadüf değildir. kendi kendine bir şey öğrenmenin nasıl olduğunu bilemez çocuk. çünkü hayatı boyunca önüne bir şeyler konur. boş kaldığı zaman ne yapacağını bilemez.
  * okul dediğimiz şeyin k12 eğitim sisteminin bir parçası olduğunu bilmiyor oluşumuz, kıyaslayacak başka bir alternatifimizin olmayışı, bizi okulun gerekli olduğu konusunda ikna edebilir. tam bu noktada dünya okulu isimli kitabın şiddetle okunması gerekir. yine ikna olunmazsa eğitimpedia sayfası takip edilebilir.
 3. ülkede bu eğitim robot gibi yaşamımızı gerektiren eğitim sistemine dönüştürdü. sebebi ise herkese fazla fazla verildiğini düşündüğüm, kendimizi tanımamıza yardımcı olmayacak teori derslerin fazlalığıdır. en basit örneğiyle tıp okumak isteyen biri fizik öğrenmek çözmek zorunda bırakılıyor. doktor olacak kişinini mesleğinde fizikte bulunuyor onuda öğrenmeli diyen biriyseniz o zaman bu doktorun sanata da ihtiyacı var eğitimde o nerde demek istiyorum ?

  uzunca bir süre robotlaştırarak ezberletme tekniklerini iyi kavramımızı sağlayan bu eğitim sisteminin büyük sorunları var. bir çözüm getirilecekse illa teorik eğitimi azaltıp, uygulamaların daha fazla olduğu, doğayla iç içe olunan, sanatı ve düşünmeyi önemseyen, günlük eğitim saatini azaltıp, monoton haftaları aylara döngüleştirmeyecek programlarla desteklenmesiyle sağlanabilir, tadından yenmez.

  ayrıca çocukların okula gönderilmemesi fikrine kesinlikle karşıyım.sosyalleşmenin temel yeridir okul. böyle bir fikri destekleyenler dogtooth filmini izlemeleri gerekir.

  son olarak söylemlerimi destekleyen bir okul; tilda swinton'ın okulu

  edit:imla

  edit2: eğitimin kişisel karakterlere isteklere göre belirleneceği bir sistemden bahsediyorum. temel eğitimi verdikten sonra müziğinde fizik kadar, resminde kimya kadar, sporunda edebiyat kadar önemli olduğu bir sisteme geçiş sağlanmalıdır, çocukta istediklerine göre yönelim sağlayabilir.

  ayrıca eğitim için okula gönderilmeyen çocuğun gelişimi evde olan ebeveyn'nin eğitim verebilme kalifiyesine bırakılırsa, sonuçlar ne olurdu ? eğitim kurumlarına gelen eğitmen zaten kalifiyesini almış -ülkemizde ne yazık ki bu eğitimin verilmesi ve denetlenmesinde büyük boşlukların olması yüzünden eksik kalması büyük bir problem- ve bu işe gönül verenlerden oluşacaktır. bu eğitmen de çocuğa düşünme temelli bir eğitim verebilecekse ben bize ilk sosyalleşme imkanı sağlayan bu okullara çocukların gönderilmesinin gerektiğini düşünüyorum.
 4. belli bir program dahilinde belli bir sürece yayılmış eğitimdir. üniversiteler formal eğitim veren kurumlardır. dünya eğitim sistemi incelendiğinde yaygınlığı ve gerekliliği tüm ülkelerce bilinmektedir. tüm medeni ülkeler okullaşma oranlarını yükseltmeye ve bölgesel farklılıkları ortadan kaldırmaya çalışırlar. iyi bir okul çocuğa çok şey katar. acaba? dememeniz gereken ciddi bir konudur eğitim. saçma sapan gerekçelere bakıp çocuğunuzu okula göndermemezlik etmeyin.