1. bilinçli, planlı ve kasıtlı olarak hazırlanmış bir öğrenme ortamında, uzman kişiler tarafından ki bunlar eğitmen ya da öğretmen olurlar, önceden hazırlanmış bir müfredata bağlı kalarak verilen eğitim türüdür. kendi içinde ikiye ayrılır:

  (bkz: örgün eğitim)
  (bkz: yaygın eğitim)
 2. Ülkede bu eğitim robot gibi yaşamımızı gerektiren eğitim sistemine dönüştürdü. Sebebi ise herkese fazla fazla verildiğini düşündüğüm, kendimizi tanımamıza yardımcı olmayacak teori derslerin fazlalığıdır. En basit örneğiyle tıp okumak isteyen biri fizik öğrenmek çözmek zorunda bırakılıyor. doktor olacak kişinini mesleğinde fizikte bulunuyor onuda öğrenmeli diyen biriyseniz o zaman bu doktorun sanata da ihtiyacı var eğitimde o nerde demek istiyorum ?

  Uzunca bir süre robotlaştırarak ezberletme tekniklerini iyi kavramımızı sağlayan bu eğitim sisteminin büyük sorunları var. Bir çözüm getirilecekse illa Teorik eğitimi azaltıp, uygulamaların daha fazla olduğu, doğayla iç içe olunan, sanatı ve düşünmeyi önemseyen, günlük eğitim saatini azaltıp, monoton haftaları aylara döngüleştirmeyecek programlarla desteklenmesiyle sağlanabilir, tadından yenmez.

  Ayrıca çocukların okula gönderilmemesi fikrine kesinlikle karşıyım.sosyalleşmenin temel yeridir okul. Böyle bir fikri destekleyenler dogtooth filmini izlemeleri gerekir.

  son olarak söylemlerimi destekleyen bir okul; tilda swinton'ın okulu

  edit:imla

  edit2: eğitimin kişisel karakterlere isteklere göre belirleneceği bir sistemden bahsediyorum. Temel eğitimi verdikten sonra müziğinde fizik kadar, resminde kimya kadar, sporunda edebiyat kadar önemli olduğu bir sisteme geçiş sağlanmalıdır, çocukta istediklerine göre yönelim sağlayabilir.

  ayrıca eğitim için okula gönderilmeyen çocuğun gelişimi evde olan ebeveyn'nin eğitim verebilme kalifiyesine bırakılırsa, sonuçlar ne olurdu ? Eğitim kurumlarına gelen eğitmen zaten kalifiyesini almış -ülkemizde ne yazık ki bu eğitimin verilmesi ve denetlenmesinde büyük boşlukların olması yüzünden eksik kalması büyük bir problem- ve bu işe gönül verenlerden oluşacaktır. bu eğitmen de çocuğa düşünme temelli bir eğitim verebilecekse ben bize ilk sosyalleşme imkanı sağlayan bu okullara çocukların gönderilmesinin gerektiğini düşünüyorum.
 3. belli bir program dahilinde belli bir sürece yayılmış eğitimdir. üniversiteler formal eğitim veren kurumlardır. dünya eğitim sistemi incelendiğinde yaygınlığı ve gerekliliği tüm ülkelerce bilinmektedir. tüm medeni ülkeler okullaşma oranlarını yükseltmeye ve bölgesel farklılıkları ortadan kaldırmaya çalışırlar. iyi bir okul çocuğa çok şey katar. acaba? dememeniz gereken ciddi bir konudur eğitim. saçma sapan gerekçelere bakıp çocuğunuzu okula göndermemezlik etmeyin.