1. kimisi vardır tost makinesiyle, kimisi hesap makinesiyle çeker ondan sonra ayıkla pikselin taşını.

  edit: hayır bu sanat değil midir neden çeşitli başlığında.
 2. sanat dalları içinde en hafife alınanı olabilir. oysa fotoğraf çekmek sanıldığının aksine çok ciddi bir iştir.

  öyle fotoğrafçılar vardır ki, fotoğrafları konuşur, güler, ağlar. öyle fotoğraflar vardır ki çok acayip, çok gerçek öyküler anlatırlar tek bir karede. bazen olduğundan daha mavidir gökyüzü, bazen olduğundan daha hırçındır deniz. "o an" dır fotoğraf ve "o anı yeniden yaratmaktır" fotoğraf çekmek. özetle yaşamı hafızaya almak, tarihi arşivlemektir.

  not: şüphesiz ki fotoşokçular bizden değildir.

  not 2: fotoğrafçı değilim.
 3. photoshopsuz bir fotoğrafçılık artık yok. ödüllü fotoğraf sanatçısı ve hocası arkadaşım bir uğradığında kendi kendine beni çalışırken çektiği benim fotoğraflarımı bana, o zaman ki eşi photoshoplamadan vermedi.

  o, o zamanlar photoshop bilmiyordu, eşi fotoğraf çekmiyordu. garip bir işbirliğiydi. bana fotoğraflarımı mail atıp boşandılar.
 4. milletin elindeki fotograf makinelerini, bilmem kac megapiksel kalitede foto cekebilen telefonlari gordukce herkes uzman saniyorum. bir yere gittigimde ister istemez birilerinden fotograf cekmesini istiyorsun ama rezalet. adam benim disimda, manzara disinda herseyi cekebiliyor. baskasina makine veripte bir guzel fotografa sahip degilim. bunun en buyuk ornegini ozgurluk anitini gezmeye gittigim gun teknede yasadim. esimle beraber fotomuzda olsun dedik ve boynunda profesyonel kamera bulunan bir japona makinemi verdim ve rica ettim. arkada ozgurluk aniti onde biz. cok basit bir kare ama gel gor ki istanbulda vapurda cekmisler sanki. ne arka fonu alabilmis ne bizi ortalayabilmis. oylesine bir foto cekmis ki objektiften bakip gordugunu bile sanmiyorum. ozetle herkesin makinesi olabilir ama fotograf cekmek isi herkesin yapabilecegi bir is degildir. biraz estetik biraz ozen gerektirir.
 5. 10 senedir fotoğraf çekmeye çalışan biriyim.

  bundan dolayı, "fotoğraf çekmek" ifadesini, şu şekilde tarif etmenin yanlış olmadığını düşünüyorum

  fotoğraf çekmek,
  tutkudur, özveridir, hobidir, arayıştır...
  ama illa ki, bir dikdörtgenin içine koymaya çalıştığınız her ne ise onu yönetme ve eserin size ait olma isteğindendir.

  grup işi değildir. yanlızken daha güzeldir.
  yürüdüğünüz, geçtiğiniz yerlerde arkaya bakma ihtiyacını doğurur.
  gözünüzün arayışıdır.

  velhasıl,
  fotoğraf çekmek için çok şey söylense de aslında o teknolojinin bize cömertliğidir.

  ekleme:

  yukarıdaki bazı yorumlara katılmıyorum.
  çünkü, 1930' larda da fotoğraflarda oynama vardı. karanlık odada diaların üzerinde maniplasyon dahi yapılabiliyordu.

  ikinci olarak, bir fotoğrafçı size fotoğrafları çektiği gibi (fotoğrafçı terimiyle; ham haliyle) size vermiyorsa, bu photoshop programı ile illaki bir şeyler yapmak istediği için değildir. raw formatında çekimlerde tüm bilgiler "ham" dır. yani bilgisayara atıldığında makinenin lcd ekranında görüldüğü haliyle görülmez. beyaz ayarı gibi veya hiç bir objektif ve fotoğraf makinesindeki renk skalası kolay kolay insan gözünün renk armonisine ulaşamadığı için bazı renksel veya ışık ayarları yapmak gerekir. bunlar, fotoğrafla oynamak anlamına gelmemektedir.
  dediğim gibi, zamanın karanlık odalarında da ışık, renk ve rütuş düzenlemeleri vardı.

  lafın kısası; arkası yoğun ışık altında olan bir objenin fotoğrafını çekerken, siz objenin ışığına göre ayarlama yapmak zorundasınızdır. (tabi bu vermek istediğiniz duyguya göre değişmekle birlikte)
  ancak, bu kez de arkasındaki detaylar, objenin ışığına göre yüksek ışık alacağı için kaybolacaktır. buna patlama derler ve illaki bu patlamaları düzeltmek daha iyi bir fotoğraf ortaya çıkaracaktır. olay budur.
  zaten, fotoğrafa bir şey eklemek, çıkarmak, başka fotoğraflarla karma bir yapı çıkarmak, fotoğrafı da fotoğraf olmaktan çıkaracağı için buna maniplasyon çalışmaları demişlerdir. bu ayrı bir kategoridir. photoshoplamış demek bunlar için daha uygundur.