• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
fotoğrafın yapısal ögeleri ve fotoğraf sanatında kompozisyon - sabit kalfagil
uygarlık tarihi ile yaşıt öteki sanatların ürünlerinin nesnel bir yöntemle değerlendirilmesi, ancak geçtiğimiz yüzyılda başlayabilmiştir. bu yüzyılda da yol alan bu çalışmalar, sanat tarihine gerçek bilimsel kişiliğini kazandırmıştır. buna bakarak genç fotoğraf sanatının henüz bilimsel bir sistematiğe ve nesnel ölçütlere sahip olmamasını yadırgamamak gerekir. bu konuda sağlıklı genellemelerin yapılabilmesi, fotoğrafın uzun deneyler geçirmesine ve kıdem kazanmasına bağlı görünüyor. batıdaki fotoğraf yayını bolluğu içinde fotoğraf sanatı ve estetiğine ilişkin olanların azlığı ilgi çekicidir. ülkemizde ise fotoğrafa ilişkin kitaplar iki elin parmakları ile sayılacak gibi. bunların arasında bir "kompozisyon" kitabının bulunması övünülecek bir olay.
  1. türkiye'de fotoğraf denilince akla gelen otorite isimlerden prof. sabit kalfagil'in fotoğrafa yeni başlayanlar için temel bir kaynak oluşturabilecek kitabı.
    fotoğraf nedir ne değildir, kompozisyon diye bir şey varmış acaba nedir, hangi ögeleri vardır, nasıl kurallardan oluşur, daha önemlisi kadraj oluştururken nasıl kullanılır gibi sorulara cevap olabilecek belkide yegane türkçe kaynaktır. insanı bir dslr edinip ''falanca photography'' olmak sığlığından kurtarabilir, okuynuz efendim..