• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
frances ha - noah baumbach
bir dans topluluğunda çıraklık yapan 27 yaşındaki frances, pek de parlak bir kariyere sahip olmayan bir dansçıdır. tam anlamıyla istikrarlı bir işe sahip olmayan frances'in tek hayali çalıştığı bu şirketin daimi çalışanı olabilmektir. öte yandan kendi jenerasyonundakiler gibi birçok farklı işe atılmakta ancak hiçbirinde tam anlamıyla başarılı olamamaktadır. frances'i tam anlamıyla anlayan tek kişi ise aynı daireyi paylaştığı sophie'dir. ne var ki sophie'nin hayallerindeki şehre taşınacak olması ilişkilerini sarsacak; frances'in 'gerçek hayat ve sorumluluklar' gerçeğiyle tanışmasına neden olacaktır.
 1. kendisine öğretilen şekilde değilde, kendi bildiği gibi yaşamaya çalışan bir anti kahraman filmi.
  !---- spoiler ----!

  francis ha....

  !---- spoiler ----!
 2. buyume'yi reddeden genc bir kadinin hikayesi. buyumek ve yetiskinlerin oyunlarinda yer almak ve bunun karsilinda oyuna kabul edilmenin otesinde bir takim konforlara da sahip olmanin bedeli - her ne kadar filmde sirin bir seymis gibi gosterilse de- kendi kimliginden kisiliginden birseyleri kaybetmektir diyor aslinda.
 3. frances'da "kötü anlamda değil, çoğu kadında olduğu gibi gizli bir orospu ruhu olduğu" izlenimine kapıldığımdan ve artık yüzlere yapışan yapmacıklık* yüzünden filmin sonlara doğru vermiş olduğu yaşama tutunma mesajı karamsar atmosferin gölgesinde kalmış diye düşünüyorum. tabi yukarıda verdiğim örneği hariç tutarsak filmde kendimden çokça şey bulduğum için ayrı bir hoşlanmadım.
  bu arada bergman'ın bu filmi izledikten sonra geçmişe dönüp persona'yı çektiği rivayet edilir.
  sde
 4. frances yaşının getirileri olan bekleneni sosyal çevresine sunmak yerine kendi dünyasını yaratıyor, hayallerinin peşinden gidiyor bir anlamda toplumun ondan istediği değişime karşı koyarak değişimi kendi üzerinde taşıyor. akranlarının aksine statü kazanma, aile kurma gibi taleplerinin olmayışı onu yalnızlaşmaya ve reddettiği hayata adapte olmaya bir adım daha yaklaştırıyor.
 5. sevdiğim "modern siyah - beyaz"lardan, tatlı bir film.
 6. siyah beyaz olmasına rağmen gününüzü renklendirecek sıcacık bir film.