• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
fransız devrimi - georges lefebvre
fransız devrimi üzerine yazılmış en kapsamlı kaynak kitap artık türkçede. 20. yüzyılın iktisadi ve siyasi tarih anlayışını önemli ölçüde etkileyen fransız tarihçi georges lefebvre, dünya siyasi tarihindeki bu önemli kırılma noktasını olanaklı kılmış dinamikleri ve kararlarıyla etkili olmuş tarihi kişilikleri anlatmanın yanı sıra fransız kırsalına da hak ettiği yeri vererek 'aşağıdan tarih' anlayışını ustaca uyguluyor. zamanında bir köylü nasıl düşündüyse o düşünceden bakarak yazıyor ve belki de bu yüzden, devrimin hikayesini anlatırken herkesten çok brecht'in yedi kapılı teb şehrini kimin kurduğunu merak eden işçisine sesleniyor.
"1789 ilkeleri ikiye indirgenebilir. birincisi, 'insanlar hukuk önünde özgür ve eşit doğar ve yaşarlar.' kendi kendilerinin efendisidirler; diğer kişilerin özgürlüğüne saygı duymaları koşuluyla, fiziksel ve zihinsel yeteneklerini engelsizce geliştirebilirler. konuşabilir ve yazabilir, çalışabilir ve icat edebilir, edinebilir ve sahip olabilirler. yasalar herkes için aynıdır; doğuştan gelen ayrıcalıklar olmaksızın, meslekler ve kamu görevleri herkese açıktır. ikincisi, devletin kendinde amacı yoktur; varoluş nedeni, yurttaşların haklarından yararlanabilmelerini sürdürmektir. egemen olan, sorumlu bir hükümete yetkisini devreden yurttaşların bütünü, yani ulustur; eğer devlet görevini yerine getirmezse, yurttaşlar baskıya direnecektir."
  1. fransız devrimine dair en kapsamlı kitap. sorel'in 15 ciltlik kitabını saymazsak tabi. çağdaş tarihçilerde georges lefebvre çok saygıdeğer biri zaten. bu kitap da sonunda türkçe'de gibi haberlerle basıldı. devasa bir kitap.
    sezgi