1. hint avrupa dillerinden, latince tabanlari dillerden (fransizca,italyanca,ispanyolca,portekizce) bir dil.latinceden turerken sesli harfleri franklar genize itmisler, ispanyollar damaga yerlestirmis, portekizliler ise dislere kaydirinca, birbirlerinden bu kadar farklilasmislardir.. oldukca muzikal bir dildir, ancak zamanlara gore cekimleri bir kaliba uyamiyor ne yazikki.. 16 cesit fiil cekim kategorisi var, cogu fiil bu gruplardan birinde (hangisi hangi grupta ezberlemek gerekio), bi de ayrica duzensiz fiiller var, onlarda ayri bir ezber konusu.

  hayvan gibi öğrenmeye çalıştığım dil.

  not:alıntıdır.
 2. ygs ve lys ye girip, gs ünide tekrar okuyacağım dil. fransızca öğrenmeyi çok istiyorum, çünkü michel foucault'u kendi dilinden okumayı, dinleyip anlamayı çok istiyorum, fransızca öğrenme sebebim olacak. ah yine ne işlere sürükledi beni gönlümün efendisi!
 3. eski okulumun fransız olmasından ve ortamının hep malcıklarla dolu olmasından mütevellit hem nefret ettiğim ama konuşmasına da bayıldığım dil. grammeri çok zor bir türlü kafama yatmasa bile aksanım güzel olduğundan konuşması hep zevk vermiştir. uzun bir ara vermeme rağmen kısa zamanda tekrar başlayacağım umarım.
 4. konuşurken balgam sökücülerden daha etkili olan dil.
 5. yakın zamanda fransız kültür merkezi'nden öğrenmeye başlayacağım dil. gidin şuradan öğrenin* diyeceğiniz daha iyi bir yer varsa bir mesaj yeter.
 6. grameri oturtmak yoğun olmayan bir kurs programıyla ancak yoğun bir bireysel çalışmayla yaklaşık 2-3 ay alıyor. diğer tüm zamanların (bir dolu zaman ve bir dolu çekim var haliyle) bu temel üzerine çok daha kolay eklendiğini fark edeceksiniz.
  bunun dışında fransızca, estetik dili. fonetik üzerinde durmak gerekiyor çünkü dili ne derece iyi kullandığınız %50 bununla da ölçülecek.
  fransız kültür merkezinde başlamıştım eğitimime. hem istanbul hem de izmir'dekini tavsiye ederim.
 7. öğrenmek istediğim havalı gelen dil ama aksanı beni korkutmaktadır.
  wtf
 8. telefona indirdirdiğim iki uygulama ile öğrenmeye çalışacağım dil. eğer elle tutulur bir ilerleme kaydedebilirsem buralara tekrar geleceğim.
 9. kulağa güzel gelen dil
 10. öğrenmek istediğim ancak özellikle telaffuzu ve grameri korkutan dil