1. tam adı frederick dewayne "freddie" hubbard olan, 1980 yılında indiana'da doğmuş, 2008 yılında kaliforniya'da vefat etmiş amerikalı trompetçi. yaşadığı süre boyunca farklı caz akımlarını görmüş geçirmiş ve yön vermiş bir müzisyen olarak 1960'lar sonrası caz müziğinde önemli etkileri olmuş bir isimdir.

    "open sesame" adlı albümü debut albümü olmasına rağmen her açıdan aşmış bir albümdür. albüm 1960'ta çıktığında hubbard yirmi iki yaşındaydı, ve bu yaşında bile teknik açıdan eksiksiz bir trompetçiydi.

    albüme genel bir melankoli hakimdir ama bu öyle bill evans ya da chet baker tadında hiç değildir. hüznü vermek için ağır tempolarda ağdalı ağdalı takılmaz. albümle aynı isimli parçada dinleyen kişide tempo tutma isteği uyandırmasına rağmen derinden hissettirir karmaşık şehrin, kaosun ağırlığını. iş çıkışı istanbul trafiğini hissedersiniz, kalabalık içinde yapayalnız hissedersiniz; ama bu, kişinin kendine yettiği bir yalnızlıktır, bir nevi "ne olmuş yalnızsam, bu kötü bir şey mi?" tadındadır. albümden başka bir parça olan "gypsy blue" ise, cazın renginin neden mavi olduğunu tekrar anımsatır.