1. shirelı hobbit. kendisi samle beraber yüzüğü yok etmek için kıyamet dağına gitmiştir. yüzük yok edildikten sonra shire'ya dönmüştür. gandalf, bilbo, elrond ve galadriel'le beraber valinor'a dönmüştür.
 2. yaveri sam olmasa sonu ne olurdu bilinmez.
 3. yüzüklerin efendisi serisini sam denen gey şişko hobbit ile mahveden ayakları kıllı gey iğrenç yaratık. afedersiniz bi yüzüğü taşıyor diye yapmadığı ibnelik kalmadı. bunlar yüzünden serinin üçüncü kitabını yarıda bıraktım.

  not: ccc boromir ccc
  vagus
 4. shire halkından, drogo baggins’in oğlu hobbittir. yüzük taşıyıcısı da diyorlar ama nasıl taşıdı bir de okuyucularına sorun.
  şimdi bu frodo çocuk, shire’da amcası bilbo baggins ile keyfince yaşamaktadır, pipo da içer bira da içer. çayır çimen geze geze gününü gün etmektedir. en büyük kaygısı pipo tütünü olan frodo, amcasının doğum gününde kendisine attığı kazığın kurbanı olmuştur.
  bilbo kendisine bir zarf bırakmıştır ve yolculuğa çıkmıştır. hatta öyle apar topar çıkmıştır ki, frodo’ya veda edip bir hayır duasını bile esirgemiştir. burada her hıyarım var diyene tuzu benden demesini adet edinmiş gri gandalf hemen konuya girer. zarfı açan frodo, içinden yüzük çıkınca ne yapacağını şaşırır. çocuk daha shire sınırı dışına bile çıkmamış ne anlar yüzükten filan. ona kalsa gidip bir kuyumcuda bozdurup üç kuruş ekmek parası yapacak. (tabii gri gandalf ekonomi düşmanıdır,yüzüğün piyasada dolaşımına engel olur ve yastık altında kalmasını sağlar, kansız.)

  gri gandalf’ın da yönlendirmesiyle yüzüğü sıçrayan midilli hanında buluşmak üzere götürmek için yola çıkar. bu arada gandalf şark kurnazı olduğu için frodo’nun yüzüğü kendisine verme teklifini red eder. gandalf’ın tüm yaşamı boyunca ikili ilişkilerde “sorun sende değil bende” diyerek sıyrılmasından sebep bunda da frodo’dan yüzüğü almaz haliyle.
  sıçrayan midilli hanında gandalf’ı bulamaz, orada aragorn’la karşılaşır. aragorn alır bunları götürür ayrık vadi’deki konseye. konseyde frodo’yu gazlarlar sen bu işi yaparsın diye, bu da sazan gibi atlar ben götürürüm der.
  tabii kendisi de inceden uyanık olduğu için “yolu bilmiyorum hacı, adres tarif edin” der. bu noktada kendisinin çocuk olduğunu teyid etmiş oluyoruz. zira hiçbir yetişkin erkek asla adres tarifi sormaz, bunu gurur meselesi yapar ve dolaşa dolaşa adresi bulana kadar kıvranır.
  burada gri gandalf sanırım kafası güzel olduğu için ya da başka sinsi planları olduğu için “gel hacı ben götürürüm seni, yakın zaten hemen caminin ordaki dükkanı geçince” der. bunun peşinden 7 sazan daha atlar kardeşliğe girer.

  yolda başlarına ellibin tane olay gelir, bu arada frodo diğer kardeşlik üyelerinden ayrılmaya karar verir (böylece yüzük kendisinde kalacaktır ve hüküm dağına gidemese bile “yolu bilmiyordum ki kardeşim, hepiniz bir tarafa dağıldınız, kayboldum” deme hakkı olacak). tabii yolculuk çetin geçince frodo da artık akıllanmaya başlamıştır. yüzüğü kendine saklamak ister ama hiç birşeye ve kimseye güvenmeyen samwise gamgee de yanında olduğu için tam manasıyla saklamayı beceremez.
  arada dev örümcek shelob’un saldırısına uğrar, oradan kurtulurlar orklara esir düşerler. onlardan sıyrılırlar gollum saldırır. herkes yüzüğün peşinde, iki dakika rahat bırakmadılar çocuğu.

  neyse güç bela sam’in yardımıyla hüküm dağının girişine kadar gelirler. tam burada frodo’nun çakallığı baş gösterir. her ne kadar öyküde sauron’un çağrısı gibi görünse de bence frodo’nun kendi iç sesidir o. yüzüğü takar, görünmez olur.. sam ağlar zırlar yapma etme diye, dinletemez. neyse ki gollum atlar işin içine de insanlığı kurtarır. frodo’ya kalsak çoktan orta dünya sauron’un olmuştu. o kadar yol git, eziyet çek sonra da kendi elinle yüzüğü teslim et..
  yüzük yok olunca tüm yüzük taşıyıcıları elf’lerin gemilerine biner ve bu diyardan giderler.(gollum da o kadar taşıdı o yüzüğü, bari adına bir anıt mezar yaptırsaydınız)

  tanım: öyküye mazlum olarak başlayıp sonunda hain olarak bitiren karaktersiz.
 5. sam olmasa çok afedersiniz helanın yerini bulamayacak karakter. hikaye boyunca birilerinin çekiştirmesi, itelemesi, dürtüklemesi ile hareket etmiştir.

  hiç bilbo'ya çekmemiş bu çocuk. o kadar sene beraber yaşamışsın insan azıcık feyz alır bari cık cık cık.