1. 14-15 yaşlarındayken gittiğim ilk tiyatroydu. üzerine sevdiğim başka tiyatro eseri malesef olmadı. musa uzunlar'a olan aşkım da o zamanlar başladı.

  şurdan 5dk sını yeniden izleyebilmek için ;

  'richard - ben romeo'nun jüliet'i tanıdığından daha fazla tanıyorum seni. sen de beni. juliet'in romeo'yu, ophelia'nın hamlet'i, eva braun'un hitler'i, diana'nın charles'ı tanıdığından daha fazla tanıyorsun. en azından onlardan daha çok sohbet ettik. daha çok vakit geçirdik birlikte. ve yakında sıra ölüme gelecek. bütün aşıklar gibi. aşkımızla ilgili yazılı bir belge olmayacak belki, ama ilgilenenler ilerde internet kayıtlarından bulabilirler bizim hikayemizi. ve ben, iki sevgiliye yaraşan en güzel ölümü buldum. anlatayım mı?
  siyanür dolu bir küvete girmeliyiz önce... ya da baldıran otu... evet, bu daha iyi. siyanür derimizden içeri girebilir. ve de vaktinden önce öldürebilir bizi. en iyisi baldıran otuyla kaynatılmış köpüklü su. üzerinde ful yaprakları. binlerce yaprak. önce o suya girip yıkanmalıyız... saatlerce... sadece dokunmalıyız birbirimize. ellerimizle... saçlarımızı okşamalıyız. omuzlarımızı, göğüslerimizi, bacaklarımızı... sonra çıkmalıyız köpüklerin ve ful yapraklarının arasından... gözlerimiz kapalı, kokularımız ciğerlerimizde, tenimiz, terimiz ve baldıran otlu vücutlarımız birbirine karışmış, dakikalarca sevişmeliyiz. wagner çalmalı odada. faust bizi izlemeli perdenin kenarından, sessizce...
  gerçek aşkları göze alamadık. ölüme bile atlayamadık gerçek aşklarımız için. oysa nedir ki ölüm? hiç değilse düşlerimizdeki aşklar için yapmalıyız bunu. yok olsak bile adresimiz belli olmalı bu saçma sapan boşlukta. madonna ve richard. güneş sistemi... mars... kainat... özel ulak.
  gün ağırınca, önce kapıyı çalacaklar. meraklılar. sonra da kıracaklar kapıyı. sonra da, ne yazık ki iki ayrı beden bulacaklar içerde. iki baş, dört kol, dört bacak ve birbirine sırtını dönmüş iki yürek.
  ben şimdiye kadar hiçbir ölüme üzülmedim aslında. ne bir savaş esirine, ne babama, ne de ful yapraklarına... gülüp geçmedim belki ama hiç üzülmedim. umursamadım. ve de... hep korktum ölümden. çok düşündüm ölmeyi ama cesaret edemedim.
  mars'a yollanacak olan kapsüle isimlerimizi yazdırdım bu sabah. düşünsene, aşkımız tarihe geçecek. adem'den beri hiçbir aşk bu kadar uzaklarda duyulmamış, hiçbir aşık böylesine bir gurur yaşamamıştır. mars'a isimleri yazılan ilk bir milyon insan arasında biz de varız madonna. önce uzun bir süre boşlukta dolaşacak adlarımız, sonra da bambaşka bir gezegene düşecek. ve insanlık kendini yok edinceye, kainat bir atom çekirdeği haline gelinceye kadar orda kalacağız. sonsuzluğa kazınan kutsal bir aşk. sen ve ben. madonna ve richard...'
 2. bu oyunu izlemiş olmayı çok isterdim. umarım bir gün tekrar sahnelenir ve izleme şansına sahip olabilirim.
 3. bu oyunu iki kere izleme fırsatı buldum. ilk'i çok gariptir. 3 sap liseli farklı şehirlerden istanbul'da toplanırlar ve oyunu izlerler. hiç bir şey anlamayan gençler oyun sonunda "vaayy beee!" demektedir sadece, adam oynadı be abi. iskender değil miydi o adam? helal olsun. evet evet, iskender. -adamın adını bile bilmiyoruz, affet musa ağbi.- demek tiyatrocuymuş diyen bile vardı üçümüz içinde.

  2013'te, biraz daha kendimi bilirken ve o tarihlerde izmir'de olmam sebebiyle ve bir konservatuar öğrencisi arkadaşımın önayak olmasıyla ege üniversitesi'nin edebiyat fakültesi öğrencilerinin perdesine tanık oldum. keretalar güzel oynuyordu.

  richard, karmaşık bir karakter kendimi çok yakın buluyorum ona dini bütün bir materyalist hem de rasyonal nihilist. daha ne olsun ki?
  bu noktada civan canova'yı tebrik etmek gerek. bu denli klişe, yine mi modernizm eleştirisi ulaan diye önyargılanılacak oyun; işlenişi, oyunculuk, oyuncu seçimi, mekanlar, replikler ve hoş serpiştirilen mizah ile pür dikkat izlendi.
  yığınla aşk tanımı var mesela fakat bunlara daha dikkatli yaklaşırsanız göreceksiniz ki metin hayli derin dikkatinizi arttırdıkça anlamanız, içine girmeniz zorlaşıyor. yeraltından notlar - fyodor mihailoviç dostoyevski ile pek bir benzeştiriliyor kimse haksız da sayılmaz fakat yeraltından notlar'dan ayrılan en büyük yanı sorguladığı aşk kavramı.

  ilk perdesi için düşünürsek -benim izlemediğim- sahneye büyük yenilikler getirmiştir.

  "kadınlar diğerlerinden farklısın derler birlikte olurlar.. sonra neden diğerleri gibi değilsin derler ayrılırlar..." *