• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.41)
fury - david ayer
fury, 1945 yılının nisan ayında, ikinci dünya savaşı'nın son günlerinde geçiyor ve komutan wardaddy, topçu boyd swan, yükleyici grady travis, şoför trini garcia ve yardımcı şoför norman'dan oluşan müfrezenin, 300 düşman askeriyle karşılaştığı ve tüm imkansızlıklarla savaşmak zorunda kaldığı 24 saati konu alıyor. beş askerden oluşan küçük ekip, zırhlı tanklarıyla, almanya'da savaşın ortasında kalır ve bu ekip bölgede kalan son amerikan ordusu askerlerinden oluşur. birlik az sayıda askerden oluşmasının yanı sıra cephane anlamında da bir hayli zor durumdadır. gruba komuta eden çavuş wardaddy'nin avrupa'nın tamamını yıkıma uğratan bu savaştaki son görevi, askerlerini nazi birliklerinin kuşatması altında olan bu bölgeden sağ salim çıkarabilmektir. 20. yüzyılın en kanlı senelerinden biri olan 1945 yılında geçen ve müfrezenin geçirdiği bir günü ele alan savaş dramının yönetmeni ve senaristi david ayer. filmin başrollerini ise brad pitt, shia labeouf ve logan lerman paylaşıyor.
 1. filmin son kısmındaki "kahraman", "yenilmez" amerikan askeri tadı veren ss tugayına karşı çatışma sahnesi hariç gayet gerçekçi savaş sahneleri olan, özellikle tank savaşı sahneleri göz dolduran film.
 2. gereksiz uzunlukta bir film. 20-25 dakika daha kısa olsa hiçbir anlam eksikliği olmazdı.
 3. shia labeuf'dan beklenmedik derece iyi performanslar barındıran, jon bernthal'ın yine kendinden beklenen rolü oynadığı,

  tarafsız bir çizgide geçer gibi gözükse de, amerikan militarizmini altan alta veren bıraktığı dramatik etki açısından der untergang filmine ucundan kıyısından selam çakan ikinci dünya savaşı filmi. bir taraftan bu militarist havayı genel savaş psikolojisi içersinde sıkışmış tam açığa çıkamamış bireysel asker psikolojisine de indirgeyerek anlatmaya çalışılmakla beraber, vurucu bir tavır takınılmaktan kaçınılmış olması filme darbe vuran etmenlerden.ayrıca psikolojik etkiyi anlatabilmek için sinemasal zamanı doğru tonlarla yedirmek önemli bir şeydir.bu üstün körü yapılınca kurgunun zaafiyeti ortaya çıkıyor yapımda.
 4. gece kuşağında, özellikle kanal d ve kanaltürk televizyonlarından yayınlanan patlamalı çatlamalı, kötü oyunculuk, kötü yönetmenlik ve kötü kurgu niteliklerinin vazgeçilemez olduğu, tipik b filmlerinin güncel jenerasyonunu temsil eden film. harcanılan zamana ve paraya yazık edilmiş. bu bütçelerin beşte biri kadar paralara güney kore'de baba filmler çekiyorlar.
  brad pitt , shia labeouf gibi isimlerle kotarılmaya çalışılmış, tipik david ayer filmi. üzerinde çok konuşulmaya da değmez. tırt film sonuçta.
  yalnız fury'i izlerken dikkatimi celbeden konu brad pitt'in hala oscar alamadığı gerçeğidir ki, bu filmdeki sarsak oyunculuğu sanki bu soruya cevaben sunulmuş gibi. özellikle filmin sonlarına doğru brad'imizin sniper kurşunuyla bir değil, iki değil, üç defa çivilenip de hala kırlarda koşan heidi tavırları duyduğum intibaya zirve yaptırdı. yarım açık ağızla, uzaklara bakmak ancak bu kadarına yetebiliyor demek ki. demek ki.
 5. brad pitt'in oyunculuğunu özellikle çok beğendiğim bir savaş filmidir.
  ek olarak; 2.dünya savaşında savaşmış olan heinrich severloh bir günde yarım ton mermi atmış bu savaşta, inanılır gibi değil. kendisi alman. film boyunca güçlü savaşan amerikalı askerleri gösterirken, almanları unutmuşlar.