• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
fususu'l hikem - ibnü'l arabi
"fusûsu'l-hikem", muhyiddin-i arabî'nin hicri 627 yılında şam'da bulunduğu sıralarda bir gece görmüş olduğu gerçek bir rüyanın ilhamıyla yazılmış, bilinen manada bir tasavvuf kitabı olmaktan öte hakkındaki tartışmaların bugün de devam ettiği bir baş yapıttır.

kitabın asıl maksat ve gayesi halkın bazı yüce hakikatlerle aydınlatılmasıdır. "fusûsu'l-hikem" kısa bir başlangıçtan sonra her nebiye bir hikmet verilmiş olduğunu ve yirmi yedi peygamberin ayrı bir hikmeti temsil ettiklerini beyanla eseri yirmi yedi "fas"a ayırıyor ve bu hikmetlerin izahı sırasında vahdet-i vücud zaviyesinden her nebinin temsil ettiği hikmetin izah ve tahliline girişiyor. (idefix'ten)
 1. sendeki soruların yerine başka sorular koyan bir garip kitap. olur olmaz aklıma geliyor bu kitapta geçen bazı sözler. çok tartışılan bir isim hala. kimine göre şeyh-i ekfer, kimine göre şeyi ekber. kitabı daha iyi anlamak için sadreddin konevi'nin fususu'l hikem'in sırları kitabı okunabilir. gerçi bana füsus'un kendisinden de karışık bir kitap gibi gelmişti. japon bir profesörün "taoculuktaki anahtar kavramlar" isimli kitabında lao tzu ve ibn-i arabi karşılaştırması var. bahsi geçen kitap ile daha iyi anlaşılabilecek bir kitap.

  biraz güncel olduğu için burada bir alıntı bulunsun burada.

  !---- spoiler ----!

  davud aleyhisselam, beyt-i mukaddes’i inşa etmeyi dileyip, onu defalarca inşa ettiyse de inşaatı biten bina her seferinde yıkıldı. bu durumu allahu teala’ya şikayet edince, allahu teala ona şöyle vahyetti: “benim bu evim kan döken bir kişinin iki eli üzerinde ayakta duramaz.” davud şöyle dedi: “yarabbi, ben senin yolunda kan dökmedim mi?” hak teala şöyle buyurdu: “evet, ama onlar benim kullarım değiller mi?”

  !---- spoiler ----!