1. tolkien evreninde bir karakter. elflerin noldor koluna mensup. finwe oğlu finarfin'in kızı. düşün yani, 3. nesil hikmetinden sual olunmaz bir ablamız. orta dünya'daki en yüce varlık.
 2. orta dünyada bir elf soylusudur, çeşitli isimleri vardır. lorien hanımı, ormanın hanımı, galadhrim hanımı, ışığın hanımı filan.. arjantinli futbolcu gibi say say bitmez.
  tek seferde kendi isimlerini bile söyleyebildiğinden emin değilim o derece kalabalıktır. kendisinin bu kadar çok isme sahip olmasının tek bir izahatı vardır, çakma bir sülün osman olması.
  tabii efendim hemen açalım konuyu, kendisini soylu bir elf olarak biliyoruz ama genel olarak olaylara bir faydasını göremeyiz. elindeki güç yüzüğüyle paralel kullandığı sihirli aynasıyla milleti dolandırmaktadır. “bu aynada neyi görücem?” diye soranlara “olmuş olanı, olanı, olacak olanı...” gibi muallak cevaplar vererek kullanıcıyı yanıltıp manüple ederek kafasını bulandırmaktadır. önce aynaya bakacak olanın merakını gıdıklar, sonra da “bakmadan önce seni uyarmıştım” diyerek inceden sorumluluğu üzerinden atar, yersen.

  neyse efendim, bu galadriel hanım lothlorien ormanında keyfine keyif katarak yaşar, kadim ağaçlara zarif evler yaparak çevre halkını kendine bağlamıştır, entari gibi şeyler giyerler. ormandaki erkek elfler yeni sünnet olmuş gibi sekerek yürürler.
  yüzük kardeşliği kendisine geldiğinde önce hepsini aynaya baktırır, sonra düşüncelerini okur ve bul karayı al parayı oynatır. gerçi benim de öyle yüzüğüm olsa ben de öyle yapardım o ayrı. en son yolcu ederken pelerinler, peksimetler ve bir de elendil’in ışığı dediği bir ampul verir. (buradan da anlıyoruz ki galadriel akparti yandaşıdır)
  “bunu sadece siz yapabilirsiniz bay frodo, siz yapamazsanız başka kimse yapamaz” diye çoluğun çocuğun elinde bırakır koskoca yüzüğü. kardeşlik ayrılırken hepsine hediyeler verir, cüce gimli’ye üç tel saçını bahşeder. (gimli kalın kafalı bir cüce olduğu için işe yarar hediye isteyemez, anca böyle antin kuntin şeyler ister)

  tanım; kefenimi giydim de geldim diyerek beyazlar içinde dolaşan, orta dünyadan kendine ormanlık yer kapatan kişi.