• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
gandhi - richard attenborough
20. yüzyılın ilk yarısında ingiliz sömürgesi altındaki hindistan’da geçen film, bağımsızlık mücadelesi için ingiliz yönetimine karşı “pasif direniş”i örgütleyen mahatma gandhi’nin hayatından bir kesit anlatıyor.en iyi biyografik çalışmalardan biri olarak kabul edilen gandhi, 11 dalda aday olduğu oscar ödüllerinden “en iyi film” ve “en iyi yönetmen” dahil tam 8 ödülle döndü. gandhi rolünde sinema tarihinin en iyi performanslarından birine imza atan usta oyuncu ben kingsley’nin ise “en iyi erkek oyuncu” dalında heykelciğe uzanmasıysa pek zor olmadı. cenaze sahnesinde yaklaşık 300.000 kişinin yer almasıyla da bir film sahnesinde yer alan en kalabalık insan sayısı rekorunu da elinde bulunduran film, çarpıcı sahneleriyle hafızalardan silinmeyecek bir yapıt.
  1. mahatma gandhi'nin o dönem ingiliz sömürgesi olan hindistan'da gerçekleştirdiği pasif direnişi başlangıç aşamasından itibaren anlatan 1982 yapımı richard attenborough filmi. en iyi film dahil 8 dalda akademi ödülü kazanan film birçok açıdan üst düzey olsa da hikaye akışı kanımca biraz yüzeyseldir; hint toplumunun gandhi'ye olan bağlılığı sanki birdenbire oluşmuş izlenimi verir, neden-sonuç bağlantıları kopuk kopuktur. sanırım bunun sebebi uzun bir mücadelenin 3 saate sığdırılmaya çalışılmasından kaynaklanıyor.

    insanlık tarihinin en önemli figürlerinden biri hakkında yapılmış tek büyük yapım olması dolayısıyla son derece başarılı ve aydınlatıcı bir film olduğu da su götürmezdir tabii.