1. yemek yapmayı seven insanların doluştuğu üniversite bölümü.

    hakkında bir sürü araştırma yaptım fakat hala tatmin edici bilgiler bulamadım. bu sene tercih yapacağım, bölüm hakkında bilgisi olan youserlerın tavsiyelerini dinlemek isterim.
  2. okulumu bitirir bitirmez okumak istedigim bölüm tabi bunu ailenin yanında dillendirince ne gastronomisi git aşçılık, pastacılık kursuna yazıl minvalinde alternatiflere rastlamak
  3. güzel ama güzel olduğu kadar da sıkıntılı bir bölüm. öğrencilik hayatım boyunca örnek öğrenci modelinde dolandığım için sınavdan da güzel bir sonuç alınca ailem bu bölümü yazmama sıcak bakmamıştı. aslında ailem seçimlerimde beni serbest bırakırdı çünkü genelde yaşıma göre olgunca karar verdiğimi söyleyebilirim fakat gastronomi dediğimde babamın suratının aldığı şekli asla unutamayacağım sanırım :)) hukuk, iktisat ya da siyasal bilgiler fakültelerinden bir bölümü seç, puanın boşa gitmesin dediler. onlara hak verdim ve bu bölümü yazmadım. pişman da değilim. en ucuzu 12 bin tl civarı olmak üzere para biriktirip gidebileceğiniz bir yıllık kurslarla da profesyonel aşçı olabiliyorsunuz. hem pişman olursanız başka bir seçeneğiniz de olmuş olur. her meslekte olduğu gibi burada da erkek egemenliğini ciddi anlamda görebilirsiniz. iyi, popüler aşçıları saydığımızda hep erkek. yani lanet olası cam tavan burada da karşımıza çıkıyor. ayrıca evde yaptığınız gibi ufak ölçülerde yapmıyorsunuz. güç gerektiriyor. bunun da ilgisi olabilir tabii. onun dışında saatleri çok belirsiz. çok geç saatlere kadar çalışmayı göze almalısınız. bekarken iyi de sonrasını bilemem. mesela özel günlerde herkes tatil yaparken siz çalışıyor olacaksınız. kadınlar için ekstra zor. ayrıca öyle on binlerle işe başlayacağım diye hayal kurmamak lazım. gerçekler pek öyle olmuyor. çok da içinizi bayıltmayayım. çevremdeki kötü örneği atlayarak iyi örnekle devam edeyim. özel üniversitede okuyan çok sevdiğim bir arkadaşım var. o en son memnundu. okulu sayesinde yazları birçok ülkede çalıştı. ingilizce'nin yanına fransızca ve almanca'yı da ekledi. önü açık. bu bahsettiğim örnek gibi olacağınıza inanıyorsanız deneyebilirsiniz tabii ki fakat sınav sonucunuz iyi geldiyse çok iyi düşünün derim ben.