1. aslında kelime anlamı "müslüman olmayan" olsa da, yahudi ve hristiyan türkiye (geçmişte osmanlı) vatandaşlarını tanımlamak için kullanılan kelime. yani ateist veya deist olmanız sizi gayrimüslim yapmıyor, ateist veya deist yapıyor sizi (adamın birisi bana "ben de gayrimüslimim anlıyorum sizi" demişti de adamın ateist olduğunu sonradan öğrenmiştim. ondan böyle bir şey yazdım).

  osmanlı döneminde rahat yaşasalar da birinci dünya savaşı'ndan sonra anadolu'nun işgal edilmesi ve bıraktığı kötü hatıralar sebebiyle genç türkiye cumhuriyeti'nde pek rahat edememişlerdir bu insanlar.

  ben geçmişte yaşananlara tanık olmadım. ama 90 ve sonrası gayrimüslimler açısından nasıl geçti az çok tanık oldum. o sebeple onu anlatayım.

  bildiğiniz gibi 12 eylül darbesinden sonra sıkıyönetim artık yavaş yavaş biterken ülkemize pkk denen bir terör örgütü musallat oldu.

  işte bu pkk yüzünden türk hristiyanlar neden olduğunu anlamadığım bir şekilde birden bire pkk destekçisi, hatta direk pkk üyesi olarak suçlanmaya başlandı.

  tek suçu islam'ı bırakıp hristyanlığı seçmek olan insanlar "terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla hapse atıldı.

  gazetelerde boy boy "pkk din olarak hristiyanlığı seçti" şeklinde saçma sapan haber yapıldı ki şu sıralar bir takım muhalif çevre tarafından pek sevilen sözcü gazetesi bu tür saçma haberleri pek bir keyifle yazardı.

  90'lar bitip 2000'lere gelindiğinde devlet biraz yumuşayıp "ne yapıyoruz lan biz?" diye düşünmüştür biraz. bu sebeple azıcık rahatlamıştır hristiyanlar. tabii sebeplerinden biri de akp'nin ilk iktidar yılları olduğu için herkesi mutlu etme çabasıydı. fakat yine de bu yıllarda yapılan bir mgk toplantısında "hristiyanlık dinini yaymak terör suçudur" gibi bir karar da alındı. sonra bu karar bozuldu mu bilmiyorum pek takip edemedim.

  nedendir bilinmez yahudiler pek sıkıntı çekmemiştir ama. ne bileyim onlar "bunlar müslüman değil, o zaman kesin teröristtir" tarzı bir muameleyi hiç görmemişlerdir. sanırım çoğunun zengin olmaları ve israil devleti sayesinde.

  aslında daha yazacak çok şeyim var da hafiften uyku bastırdı. bu nedenle isa mesih'ten bir sözle kapatalım girdiyi.

  "dünyadan olsaydınız, dünya kendisine ait olanı severdi. ne var ki, dünyanın değilsiniz; ben sizi dünyadan seçtim. bunun için dünya sizden nefret ediyor" (yuhanna 15:19)